Mimořádná zpráva

Kerry: Islámský stát přišel o značnou část území a 600 bojovníků. Syrská vláda ohrožuje jednání

ČTK ČTK
13. 3. 2016 14:18
Ministři zahraničí v Paříži vyzvali k dodržení příměří v Sýrii a pokračování distribuce humanitární pomoci. Šéf americké diplomacie John Kerry obvinil syrskou vládu, že svými výroky zveřejněnými před zahájením ženevských jednání tyto rozhovory ohrozila. V sobotu podmínky Damašku vyjmenoval syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - V Sýrii je třeba udržet příměří a pokračovat v distribuci humanitární pomoci, aby bylo možné zajistit úspěch syrských mírových rozhovorů, jež začínají v pondělí v Ženevě. Po setkání skupiny ministrů zahraničí to v neděli řekl v Paříži šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault. Jeho americký kolega John Kerry varoval před porušením příměří.

Radikálové z Islámského státu podle něj v minulých týdnech přišli v Sýrii o značnou část území a o 600 bojovníků.

Kerry obvinil syrskou vládu, že svými výroky zveřejněnými před zahájením ženevských jednání tyto rozhovory ohrozila. V sobotu podmínky Damašku vyjmenoval syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.

Kerry řekl, že porušení příměří může snahy o diplomatické řešení ohrozit. Příměří platí od konce února a zatím je až na výjimky dodržováno. Netýká se ale radikálních organizací a boje proti nim pokračují. Kerry vyzval Damašek i jeho spojence, aby své závazky týkající se příměří neporušovali.

Islámský stát podle něj v minulých třech týdnech přišel v Sýrii o území o rozloze 3000 kilometrů čtverečních a o 600 lidí. "Tlak na ně se bude ještě stupňovat," řekl Kerry.

Opozice svou účast na druhém kole ženevských jednání podmiňovala jednak ukončením bojů a také pomocí lidem v obléhaných oblastech. Kerry řekl, že humanitární zásobování se dostalo ke 150.000 lidem.

Kromě něj a Ayraulta se pařížské schůzky zúčastnili také šéfové diplomacií Německa, Británie a Itálie.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Obce v okolí Vrbětic, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli rozdělit za výbuchy odškodnění 700 milionů korun. Zákon schválila sněmovna.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Sněmovna schválila navýšení důchodů o 300 korun i příspěvek za každé vychované dítě

Sněmovna v pátek schválila dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023. Novelu, jež by také zavedla možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Příspěvek za vychované dítě prosadila do vládní novely koaliční ČSSD. Jde také o dlouhodobou snahu lidovců, o jejichž konkurenční úpravě už dolní komora nehlasovala. O příspěvek se má zvyšovat zásluhová část penze, a valorizovala by se tedy podle inflace. Dodatečné rozpočtové výdaje předkladatelé odhadli na 18,4 miliardy korun v roce 2023, na 18,8 miliardy korun o rok později a na 19,4 miliardy korun v roce 2025. Předčasný důchod bez sankce pro záchranáře prosadili poslanci vládního hnutí ANO.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle podkladů 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy