Radikálové v Sýrii obsadili posty opozice, Islámský stát se v Iráku stáhl z města Rutba

ČTK ČTK
13. 3. 2016 12:58
Islamistická fronta An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě, v noci na neděli obsadila posty oponentů syrské vlády, kteří podporují Západ a dodržují příměří. Do rukou fronty zřejmě padly i protitankové rakety poskytnuté spojenci. Radikálové z organizace Islámský stát (IS) se mezitím v Iráku podle armády stáhli z Rutby. Město leží v provincii Anbár, kterou IS obsadil v roce 2014.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Ženeva - Islamistická fronta An-Nusra v Sýrii v bojích v noci na neděli obsadila posty oponentů Damašku, které podporuje Západ a kteří dodržují příměří. Do Ženevy se dále sjíždějí účastníci mírových rozhovorů, které mají pod patronací OSN začít v pondělí.

An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě, v noci podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) bojovala na severozápadě Sýrie. Na ni ani na Islámský stát se příměří nevztahuje. V nočních bojích údajně zajala několik členů 13. divize, což je povstalecká organizace podporovaná Západem. Kromě jiného jí její spojenci poskytli protitankové rakety, které nyní zřejmě padly do rukou An-Nusry.

Fronta tvrdí, že bojovníci 13. divize útočili na její základny v severní provincii Idlib.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) se mezitím v Iráku podle  armády stáhli z Rutby na západu města. Město leží v provincii Anbár, kterou IS obsadil v roce 2014. Většina jejích obyvatel jsou sunnité, kteří jsou nespokojeni s tím, jak šíitská vláda vede Irák. Armáda se snaží Anbár osvobodit.

Generál irácké armády agentuře AFP řekl, že IS se nyní přesunul z Rutby, která leží poblíž syrské hranice, ke Káimu, což je město ještě blíž syrské hranici. "Lidé z IS se začali stahovat v noci a do rána odešli, Rutba je nyní svobodná," řekl generál AFP. Potvrdil to také starosta města, podle nějž v Rutbě už žádní ozbrojenci nejsou.

"Je to důsledek ztrát, které utrpěli v provincii Anbár, a hlavě toho, že bylo zpět dobyto město Ramádí a jeho okolí," řekl starosta.

Podmínkou rozhovorů byl klid zbraní

V Sýrii bylo vyhlášeno příměří 26. února a až na výjimky je dodržováno. Nezahrnuje ale islámské radikály a boje proti nim pokračují. Přesto však americký ministr zahraničí John Kerry v sobotu řekl, že se podařilo v zemi zklidnit násilí až o 90 procent.

Klid zbraní byl jednou z podmínek opozice pro její účast na ženevských rozhovorech. Po několika odkladech bylo jejich druhé kolo vyhlášeno na pondělí a do Ženevy v neděli dorazil hlavní vyjednávač syrské vlády Bašár Džaafarí. Jeho protějšek z opoziční vyjednávací komise (HNC) Muhammad Allúš je ve Švýcarsku od soboty. Rozhovory budou stejně jako při svém zahájení v lednu nepřímé a zprostředkovateli budou diplomaté OSN.

Konají se díky úsilí zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury, podle nějž bude druhé kolo trvat maximálně do 24. března. Opozice chce jednat o přechodné vládě, avšak syrský ministr zahraničí Valíd Mualim dal v sobotu jasně najevo, že Damašek nepřistoupí na to, aby v této vládě nebylo dosavadní vedení a aby prezident Bašár Asad odstoupil.

 

Právě se děje

Další zprávy