Keňský viceprezident stanul před tribunálem v Haagu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 9. 2013 17:06
Viní ho ze zločinů proti lidskosti, jako prvního vysoce postaveného politika ve funkci
Keňský viceprezident William Ruto u soudu v Haagu.
Keňský viceprezident William Ruto u soudu v Haagu. | Foto: Reuters

Haag - U Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu začal proces s keňským viceprezidentem Williamem Rutem.

Čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, na nichž se údajně podílel po volbách v roce 2007. Při nepokojích tehdy zahynulo více než 1200 lidí. Na 600 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.  

Je to poprvé, co ICC soudí nějakého vysokého státního představitele ve funkci. V procesu, jež má trvat nejméně čtyři týdny, politikovi podle agentury Reuters hrozí mnohaleté vězení.

Šestačtyřicetiletý Ruto se dostavil a prohlásil, že se cítí nevinný. 

Jsem nevinný novinář

Podíl na tehdejších vraždách, perzekucích a deportacích odmítá i rozhlasový moderátor Joshua Arap Sang, jenž je souzen společně s Rutem. Oba muže, kteří jsou stíháni na svobodě, přišly podpořit do sálu haagského tribunálu desítky keňských poslanců a dalších lidí.

"Jsem nevinný novinář. V Keni jsem nepřispěl k násilnostem, ale k míru," řekl po příchodu k soudu Sang, který podle žalobců ve svých rozhlasových vystoupeních rozdmýchával nenávist a nabádal k násilnostem vůči některým skupinám obyvatel. V sále působil klidným dojmem, místy se i pousmál.

Hlavní žalobkyně ICC Fatou Bensoudaová soudu řekla, že Ruto vědomě využíval příznivce ze svého kmene k útokům na politické oponenty a příslušníky jiného kmene. "Je těžké si představit tehdejší utrpení a teror vůči mužům, ženám a dětem.

Lidé byli upalováni zaživa, ubíjeni k smrti nebo je mladí ozbrojenci vyhazovali z domovů," řekla žalobkyně. Sang podle ní slovně útočil na stejný kmen jako Rutovi lidé a předával jim ve vysílání i kódované pokyny ke konkrétním násilnostem.

ICC? Neokolonistická instituce

Keňští zákonodárci minulý týden proces kritizovali a navrhli vládě odstoupit od zakládající smlouvy ICC, který označili za "neokoloniální instituci". Soud ICC, kterému jde v procesu o jeho prestiž a autoritu, by podle agentur pokračoval v procesu i po případném odstoupení Keni od smlouvy.

Soudci ICC původně požadovali, aby se procesu od začátku účastnil i keňský prezident Uhuru Kenyatta, který je dalším z obžalovaných. Keňa ale tento požadavek odmítla s tím, že představitelé dvou nejdůležitějších politických funkcí ve státě nemohou najednou zanechat zemi bez vedení. Soud s Kenyattou proto začne nejdříve 12. listopadu. Kenyatta bude první hlavou státu ve funkci, kterou bude ICC soudit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy