Keňský viceprezident stanul před tribunálem v Haagu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 9. 2013 17:06
Viní ho ze zločinů proti lidskosti, jako prvního vysoce postaveného politika ve funkci
Keňský viceprezident William Ruto u soudu v Haagu.
Keňský viceprezident William Ruto u soudu v Haagu. | Foto: Reuters

Haag - U Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu začal proces s keňským viceprezidentem Williamem Rutem.

Čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, na nichž se údajně podílel po volbách v roce 2007. Při nepokojích tehdy zahynulo více než 1200 lidí. Na 600 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.  

Je to poprvé, co ICC soudí nějakého vysokého státního představitele ve funkci. V procesu, jež má trvat nejméně čtyři týdny, politikovi podle agentury Reuters hrozí mnohaleté vězení.

Šestačtyřicetiletý Ruto se dostavil a prohlásil, že se cítí nevinný. 

Jsem nevinný novinář

Podíl na tehdejších vraždách, perzekucích a deportacích odmítá i rozhlasový moderátor Joshua Arap Sang, jenž je souzen společně s Rutem. Oba muže, kteří jsou stíháni na svobodě, přišly podpořit do sálu haagského tribunálu desítky keňských poslanců a dalších lidí.

"Jsem nevinný novinář. V Keni jsem nepřispěl k násilnostem, ale k míru," řekl po příchodu k soudu Sang, který podle žalobců ve svých rozhlasových vystoupeních rozdmýchával nenávist a nabádal k násilnostem vůči některým skupinám obyvatel. V sále působil klidným dojmem, místy se i pousmál.

Hlavní žalobkyně ICC Fatou Bensoudaová soudu řekla, že Ruto vědomě využíval příznivce ze svého kmene k útokům na politické oponenty a příslušníky jiného kmene. "Je těžké si představit tehdejší utrpení a teror vůči mužům, ženám a dětem.

Lidé byli upalováni zaživa, ubíjeni k smrti nebo je mladí ozbrojenci vyhazovali z domovů," řekla žalobkyně. Sang podle ní slovně útočil na stejný kmen jako Rutovi lidé a předával jim ve vysílání i kódované pokyny ke konkrétním násilnostem.

ICC? Neokolonistická instituce

Keňští zákonodárci minulý týden proces kritizovali a navrhli vládě odstoupit od zakládající smlouvy ICC, který označili za "neokoloniální instituci". Soud ICC, kterému jde v procesu o jeho prestiž a autoritu, by podle agentur pokračoval v procesu i po případném odstoupení Keni od smlouvy.

Soudci ICC původně požadovali, aby se procesu od začátku účastnil i keňský prezident Uhuru Kenyatta, který je dalším z obžalovaných. Keňa ale tento požadavek odmítla s tím, že představitelé dvou nejdůležitějších politických funkcí ve státě nemohou najednou zanechat zemi bez vedení. Soud s Kenyattou proto začne nejdříve 12. listopadu. Kenyatta bude první hlavou státu ve funkci, kterou bude ICC soudit.

 

Právě se děje

Další zprávy