Kdo může za hrůzu na Love Parade? Možná i město

Monika Horáková
26. 7. 2010 19:58
Státní zastupitelství hned v sobotu zabavilo podklady organizátorů
Oběť číslo 15.
Oběť číslo 15. | Foto: Reuters

Duisburg - Ke katastrofě na sobotní technoparty Love Parade v německém Duisburgu údajně nemuselo vůbec dojít. Německý server Spiegel Online získal interní dokument, podle nějž úřady pořadatelům umožnily obejít některé obvyklé bezpečnostní požadavky.

Technoparty si vyžádala 19 životů a podle nejnovějších informací přes 500 zraněných. Minimálně jedna ze zraněných osob se stále nachází v ohrožení života.

Německá média informovala, že státní zastupitelství města Duisburg už v sobotu zabavilo dokumenty týkající se příprav celé akce a zahájilo také vyšetřování proti neznámému pachateli kvůli podezření ze zabití z nedbalosti.

Spiegel Online napsal, že pořadatelé byli také zproštěni povinnosti dodržet předpis ohledně šířky únikových cest. Magazín cituje z expertizy s označením "Povolení k přechodné změně využití", kterou vydal 21. července duisburský stavební úřad.

 

Hlavním problémem duisburské Love Parade, která se poprvé konala na uzavřeném prostranství, bylo příliš mnoho lidí vtěsnaných do omezeného a ohrazeného prostoru. Pořadatelé nahlásili, že očekávají půl milionu účastníků, sobotní účast se však vyšplhala na více než dvojnásobek.

Taneční Loveparade v Duisburgu měla být letní oslavou pro víc než milion mladých lidí. Devatenáct z nich však na akci nedošlo - byli ušlapáni, když u tunelu vedoucího na plochu vypukla panika (na snímku brýle, které po tragédii zůstaly rozeseté v okolí příchodového tunelu)
Taneční Loveparade v Duisburgu měla být letní oslavou pro víc než milion mladých lidí. Devatenáct z nich však na akci nedošlo - byli ušlapáni, když u tunelu vedoucího na plochu vypukla panika (na snímku brýle, které po tragédii zůstaly rozeseté v okolí příchodového tunelu) | Foto: Reuters

Za vyústěním tunelu návštěvníci odbočovali na silniční nájezd, který je dovedl k areálu. Návštěvníci, kteří se nemohli dočkat, však naráželi na ty, kteří se už unavení vraceli. Mnoho lidí se chtělo ze stísněného prostoru dostat tím, že vylezli na bariéry kolem přístupové cesty. Někteří se však zřítili z několikametrové výšky do davu.

Ačkoli zdravotníci konstatovali u několika návštěvníků Love Parade smrt, party nebyla přerušena. Reportéři německých televizí, kteří poskytovali informace přímo z místa, uváděli jako důvod to, že se organizátoři obávají ještě větší paniky.  

Křeslo duisburského primátora se houpe

V ohnisku kritiky stojí vedení města Duisburgu v čele s primátorem Adolfem Sauerlandem. Policejní prezident v Bochumi Thomas Wenner oznámil, že na Sauerlanda podá žalobu. Policie podle serveru Zeit Online již dříve upozorňovala, že podmínky pro konání Love Parade v Duisburgu jsou nevyhovující.

Podle serveru RP Online chtěl primátor světově známou Love Parade využít k propagaci města. I proto údajně město nechtělo konání akce ohrozit příliš tvrdými bezpečnostními opatřeními.    

Love Parade, která se poprvé konala v roce 1989, se už v dalších letech neuskuteční ani v jiném městě. Organizátoři uvedli, že by se nad celou akcí vznášel už navždy stín tragédie z roku 2010. 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy