reklama
 
 

Španělský ústavní soud zrušil deklaraci o nezávislosti Katalánska. Lidé mezitím blokují ulice

Aktualizováno 8. 11. 2017 20:53
Katalánci zablokovali dopravu na několika místech ve Španělsku. Sedají si na silnice a odmítají odejít, takže je policisté odnášejí pryč. Stávka je oficiálně snahou prosadit práva zaměstnanců, došlo k ní ale v době katalánské krize. Španělský ústavní soud mezitím definitivně zrušil deklaraci o nezávislosti regionu.

Barcelona - Katalánští demonstranti ve středu zablokovali některé silnice na severovýchodě Španělska.

Kvůli stávce, kterou vyhlásila část katalánských odborů, jsou neprůjezdné i některé trasy do Francie. Podle katalánských úřadů je doprava ochromena na asi 60 místech a problémy jsou i na hlavní barcelonské třídě Diagonal.

Na nádraží Sants v Barceloně začali blokovat několik nástupišť vysokorychlostní železnice. Minimálně dva takové vlaky musely ukončit jízdu v dřívější zastávce.

Na záběrech ze sociálních sítí je vidět vlak na nádraží Sants obklopen mladými lidmi, jak má na přední části nastříkané přeškrtnuté číslo 155. To je číslo ústavního článku, na jehož základě Madrid koncem října převzal přímou správu Katalánska po vyhlášení nezávislosti tamním regionálním parlamentem.

V centru Barcelony se sešlo na protest proti zatčení příznivců separatismu několik tisíc lidí.

Španělský ústavní soud mezitím anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska, kterou 27. října schválil regionální parlament této autonomní oblasti. Deklarace, jejíž platnost ten samý soud už minulý týden pozastavil, podle verdiktu odporuje španělské ústavě. 

Konfederace katalánských svazů (CSC) vyhlásila stávku oficiálně ve snaze prosadit práva zaměstnanců, ale učinila to v době krize, kterou rozpoutaly snahy Katalánska o odtržení od Španělska.

K výzvě CSC se připojily i separatistické strany a skupiny a požádaly stávkující, aby protestovali i proti uvěznění separatistických vůdců.

Koncem října převzal správu nad Katalánskem Madrid, když katalánský parlament na základě výsledku předchozího referenda 27. října vyhlásil samostatnost Katalánska.

Ve středu ráno demonstranti zablokovali několik silnic včetně dálnice severně od Girony (španělsky Gerony), což je hlavní trasa spojující Španělsko s Francií. Ochromena je i dálnice mezi Barcelonou a Madridem. Stávka se projevila i na železnici, protože rychlovlak, který byl na trase Barcelona-Lyon a do Lyonu měl dorazit po poledni, se musel vrátit.

Na některých zablokovaných místech se objevili lidé s transparenty vyzývajícími k propuštění vězněných separatistů. V Gironě několik set lidí prorazilo policejní kordon a postupovali na koleje, aby přerušili železniční dopravu.

Tisíce lidí v poledne přišly na hlavní barcelonské náměstí, aby protestovaly proti věznění separatistických politiků. Demonstrace se konala před sídlem regionální katalánské vlády na výzvu separatistických organizací Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium.

Lidé s katalánskými vlajkami provolávali heslo Svoboda na podporu deseti vězněných. Zástupce ANC Agustí Alcoberro řekl k davu, že zatčení těchto lidí je "útokem na demokracii a ponížením" Katalánců.

Stávka by se mohla dotknout také škol, naproti tomu obří barcelonské tržiště Mercabarna provoz nepřerušilo. Otevřely se i barcelonské kavárny a obchody, metro funguje z asi 85 procent.

autor: ČTK | 8. 11. 2017 11:36

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama