USA zvažují vyslat tisíce vojáků k mexické hranici kvůli karavaně migrantů

ČTK ČTK
29. 10. 2018 16:55
Washington původně tvrdil, že k hranici vyšle nejvýše jeden tisíc vojáků.
Karavana migrantů, která putuje do USA.
Karavana migrantů, která putuje do USA. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy by mohly vyslat k mexické hranici až několik tisíc vojáků v souvislosti s karavanou migrantů mířící Mexikem na sever. Agentuře Reuters to v pondělí řekl nejmenovaný americký činitel. Washington přitom původně hovořil nejvýše o tisícovce. 

Vyslání jednotek slíbil americký prezident Donald Trump, který v posledních dnech během vrcholící kampaně před kongresovými volbami zdůrazňuje nutnost tvrdého přístupu k imigrantům nelegálně překračujícím hranice.

Detaily plánu se zatím dolaďují, napsala Reuters s odvoláním na zmíněného činitele, podle něhož může konečné množství výrazně překročit původní záměr. Pentagon odmítl informaci agentury oficiálně komentovat.

Trump o plánu zabránit migrantům vstoupit do USA informoval minulý týden s tím, že zvažuje vydání výnosu, který by pozastavil právo cizinců prchajících ze své země vstoupit na americké území a požádat o azyl. Prezident, který předloni učinil z migrace své ústřední předvolební téma, nyní migranty opět vykresluje jako nebezpečné zločince a opoziční demokraty obviňuje z toho, že je podporují.

Ostrahu hranice s Mexikem již v minulosti posílilo asi 2 000 příslušníků národní gardy. Spolu s nově očekávanými vojáky by měli pohraniční stráži poskytovat především logistickou a materiální pomoc.

Podle ministra obrany Jamese Mattise zatím k jižní hranici USA zamířily mobilní bariéry. O přesném počtu vojáků a termínu jejich vyslání by se mělo rozhodnout v nejbližších dnech.

K USA v současnosti míří dvě karavany migrantů, v nichž jsou i celé rodiny prchající před chudobou a vysokou kriminalitou. Větší skupina čítá okolo 7 000 lidí především z Hondurasu a Guatemaly a nachází se v jihomexickém státě Oaxaca zhruba měsíc pěší cesty od hranice.

Video: Pozdravujte Trumpa, jdeme ho navštívit. Karavana migrantů míří k USA

Karavana tisíců migrantů ze Střední Ameriky směřuje k hranici USA. Lidé zejména z Hondurasu utíkají před bídou a vysokou kriminalitou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy