Kam na oběd? Nejlepší restaurací světa je kodaňská Noma

Mediafax
19. 4. 2011 8:21
Restaurant obhájil loňské vedení
Noma je umístěna v bývalém loďařském skladu.
Noma je umístěna v bývalém loďařském skladu. | Foto: Reuters

Londýn - Kodaňská Noma byla již podruhé za sebou zvolena nejlepší restaurací na světě.

V Londýně byl zveřejněn seznam 50 nejlepších restaurací S. Pellegrino sestavený na základě hlasování více než 800 kuchařů, majitelů restaurací, novinářů a kritiků jídla.

Žebříček organizuje britský kulinářský časopis Britain's Restaurant Magazine.

"Máme z toho pěkně dobrý pocit," komentoval výsledek šéfkuchař kodaňské restaurace René Redzepi, který se zaměřuje na moderní verzi skandinávské kuchyně.

Připravuje například maso pižmoně východního a uzenou dýni, ježovky s koprem nebo hovězí líčko doplněné hruškou.

Nejlepším kuchařem Ital

Noma, umístěná v bývalém loďařském skladu, vyhrála kulinářského "Oscara" již loni, kdy porazila čtyřnásobného šampiona, španělskou restauraci El Bulli.

Na druhém místě skončila španělská restaurace El Celler de Can Roca vedená třemi bratry Rokovými. Tomu nejmladšímu je 33 let.

El Celler de Can Roca je nejvýše umístěnou španělskou restaurací poté, co byl věhlasný El Bulli zavřen, a proto se letos v žebříčku neocitl.

Na třetí místo vyneslo hlasování rovněž španělské zařízení Mugaritz, které se rychle vzpamatovalo z loňského požáru.

Další příčky obsadily italská restaurace Osteria Francescana, britská Fat Duck a Alinea ze Spojených států.

Napjatě očekávané bylo také vyhlášení ceny Chefs' Choice udělované šéfkuchaři jednomu z kolegů. Letos ocenění připadlo Massimu Botturovi, jehož Osetria Francescana je častým námětem konverzace Italů.

Bottura si rychle získává mezinárodní uznání, když ve své nepokrytě moderní kuchyni oprašuje tradiční postupy a stále posouvá hranice možností, napsal britský pořadatel cen.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy