Kalifornií otřáslo silné zemětřesení

Zahraničí Zahraničí
10. 1. 2010 7:13
Dosáhlo 6,5 stupně Richterovy škály
Arnold Schwarzenegger, guvernér státu Kalifornie
Arnold Schwarzenegger, guvernér státu Kalifornie | Foto: Reuters

Washington - V noci na dnešek našeho času zasáhlo pobřeží Kalifornie v USA silné zemětřesení. Podle seismologů dosáhlo 6,5 stupně Richterovy škály.

Zemětřesení udeřilo 35 kilometrů od města Ferndale vzdáleném zhruba 400 kilometrů severně od San Francisca.

Zatím nejsou hlášena žádná vážná zranění, či úmrtí. Na 28 tisíc domácností je bez elektrického proudu. Došlo také k několika únikům vody a přerušení dodávky plynu.

Informuje o tom zpravodajská stanice CNN.

K otřesům půdy na západoamerickém pobřeží došlo v 16:27 místního času (1:27 našeho času). Hypocentrum se nacházelo zhruba v 16kilometrové hloubce.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy