Kaddáfí dobyl zpět dvě města a útočí na baštu povstalců

Reuters ČTK Reuters, ČTK
15. 3. 2011 23:40
"Nedokázali jsme čelit Kaddáfího silám," řekl novinářům jeden z povstalců
Foto: Reuters

Tripolis - Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího dnes obsadily strategická města Adžedábíju a Brigu a ohlásily útok na Benghází, které je hlavní baštou povstalců.

V OSN v New Yorku vešel ve známost návrh nové rezoluce Rady bezpečnosti k Libyi, který hovoří o povolení "všech nezbytných kroků k prosazení" zákazu všech letů nad Libyí v zájmu ochrany civilistů.

V Paříži se však během dne státům skupiny G8 nepodařilo dohodnout se na zřízení této bezletové zóny.

Těžké bombardování Kaddáfího letectva a dělostřelectva donutilo povstalce opustit Adžedábíju, která je hlavním bodem Kaddáfího sil na cestě k Benghází. Leží od něj asi 160 kilometrů.

Podle libyjské státní televize je nyní plně pod kontrolou Kaddáfího sil, které ji "vyčistily od žoldáků napojených na (teroristickou síť) Al-Káidu".

Všichni se bojíme

Kaddáfího jednotky podle přiznání povstalců také převzaly kontrolu nad ropným terminálem Briga. "Zcela jsme ztratili Brigu. Nedokázali jsme čelit Kaddáfího silám," řekl Reuters jeden z povstalců. Podle jiného svědectví rebelů Kaddáfího přívrženci vstoupili do středu města.

Večer libyjská armáda v poselství obyvatelům Benghází sdělila, že do města přijde v rámci "humanitární mise" a v jejich zájmu, aby je chránila před povstalci. Krátce poté byla podle agentury AFP v Benghází slyšet palba protileteckých kanonů a těžkých děl, aniž byl ale jasný důvod.

Ve městě, druhém největším v zemi a sídle opoziční Národní rady, podle Reuters během dne vzbouřenecká nálada nemizela, ale rostla nervozita. "Po zprávách z Adžedábíje všichni připouštějí, že proti Kaddáfímu nemáme zbraně. Abych byl upřímný, všichni se bojíme," řekl Reuters nezaměstnaný 55letý Muhammad.

Bezletová zóna nebude

Šéf libyjské ligy pro lidská práva v Ženevě řekl, že pokud Kaddáfí na Benghází zaútočí, bude to "masakr podobný tomu, který jsme viděli ve Rwandě".

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky před postupem Kaddáfího sil utíká stále větší počet Libyjců, zatímco dosud za hranice mířili hlavně zahraniční pracovníci.

I když Kaddáfí začal do bojů na východě nasazovat také letectvo, nedohodla se dnes G8 (USA, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko a Rusko) na vytvoření bezletové zóny nad Libyí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy