V britské vládě končí další ministři. Johnson ale v těžkých časech nehodlá odstoupit

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2022 6:33
Britský premiér Boris Johnson, který po rezignaci dvou svých ministrů a dalších vládních úředníků čelí narůstajícímu tlaku, aby se vzdal funkce, ve středu odmítl možnost, že by odstoupil. Z britské vlády přitom odešlo už několik ministrů.
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters

Ministr pro záležitosti Walesu Simon Hart ve středu večer rezignoval na svou funkci. Je třetím ministrem britské vlády, který tento týden kvůli Johnsonovi podal demisi, informovala agentura Reuters. Již v úterý na své funkce rezignovali ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak. Server BBC News uvedl, že počet ministrů a dalších vládních úředníků, kteří rezignovali, vystoupal již na 44. 

Ve vládě nezůstal ani ministr pro otázky bydlení Michael Gove, kterého Johnson odvolal. Mezi ministry platil Gove za těžkou politikou váhu. Již v předvolební kampani před brexitovým referendem v roce 2016 vedl spolu s Johnsonem kampaň za vystoupení z Evropské unie. Vztahy mezi nimi se však vždy vyznačovaly také konkurencí, uvedla agentura DPA.

"Velmi jsem doufal, že nebudu muset tento dopis napsat. Zdá se ale, že jiná možnost než odejít z funkce ministra pro záležitosti Walesu není," napsal premiérovi Hart, který na tento post nastoupil v prosinci 2019. Johnsona v dopise ocenil jako energického politika s vizí, odhodláním a humorem.

Hart byl údajně v delegaci ministrů, kteří se ve středu odpoledne vydali do Downing Street, aby přiměli Johnsona k demisi. Premiér, kterého provází řada skandálů, ale odstoupení z funkce vytrvale odmítá.

Johnson ve středu poslancům v parlamentu řekl, že právě v těchto těžkých časech a v době největší války v Evropě za osm desetiletí musí vláda pokračovat. Své odhodlání nerezignovat zopakoval i večer na schůzce se svými ministry. 

"Toto je přesně doba, kdy byste očekávali, že vláda neodejde a že bude pokračovat v práci," řekl Johnson podle agentury Reuters britským poslancům. Připomněl, že ekonomika čelí těžkým časům kvůli ruské válce na Ukrajině. Prohlásil také, že jeho vláda provádí "největší snížení daní za desetiletí".

Johnson čelil tvrdé kritice například od šéfa labouristů Keira Starmera. Ian Blackford ze Skotské národní strany (SNP) se Johnsona ptal, "kolik ještě ministrů musí odejít, aby (ministerský předseda) vzal pero a podepsal rezignaci".

K demisi ve středu znovu vybídl Johnsona i konzervativní poslanec a exministr pro brexit David Davis. "Před šesti měsíci jsem vyzval premiéra k rezignaci, protože už tehdy bylo jasné, že jeho vládnutí vytváří řadu problémů, které paralyzují vládu. Dnes ho žádám, aby udělal čestný krok a aby dal přednost národním zájmům před zájmy vlastními," řekl v parlamentu Davis.

Johnson v reakci na jeho slova uvedl, že s ním "absolutně nesouhlasí". Podle premiéra zůstat ve funkci neznamená jít proti národním zájmům. Jak následně doplnila Johnsonova mluvčí, premiér se navzdory nedávným rezignacím domnívá, že má nadále podporu svých poslanců.

Večer se britský premiér setkal se svými ministry a zopakoval jim, že "trvá na svém a nehodlá odstoupit". Vyplývá to alespoň ze zdrojů, na které se odvolávají britská média. Za posledních 24 hodin již z Johnsonovy širší vlády odešlo více než 32 britských poslanců, což je vůbec nejvíce za jediný den v britské historii.

Vnitropolitický vývoj v Británii je v posledních hodinách chvílemi málo přehledný. Zpravodajská stanice BBC nejprve večer uvedla, že svou rezignaci oznámil již třetí z Johnsonových ministrů, ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis. Po chvíli ale tuto informaci stáhla s tím, že nebyla pravdivá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy