Johnson chce brexit s dohodou, irskou pojistku ale považuje za nepřijatelnou

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2019 19:50
Británie chce brexit s dohodou, nemůže ale přijmout tu současnou, zdůraznil v Berlíně před jednáním s kancléřkou Angelou Merkelovou britský premiér Boris Johnson. Je podle něj třeba zrušit takzvanou irskou pojistku. Merkelová je ale přesvědčena, že takový krok bude možné učinit až v okamžiku, kdy bude jasné, jaké budou další vztahy mezi Bruselem a Londýnem.
Boris Johnson s Angelou Merkelovou
Boris Johnson s Angelou Merkelovou | Foto: Reuters

"Irská pojistka musí být odstraněna, musí být škrtnuta. Pokud to bude možné, jsem si jistý, že můžeme společně dosáhnout pokroku," nechal se slyšet Johnson, podle něhož je toto opatření pro suverénní a demokratickou zemi jako je Británie nepřijatelné, protože mu neumožňuje vlastní rozhodování.

Šéfka německé vlády ale odmítá, aby se irská pojistka rušila do doby, než bude vyjednaná podoba budoucích vztahů sedmadvacítky a Británie. To podle ní může trvat dva roky, ale také třeba jen 30 dní. Merkelová zároveň zopakovala, že spolková republika upřednostňuje brexit s dohodou, bude ale připravena i na možnost, že se takového řešení dosáhnout nepodaří.

Irskou pojistku už parlament třikrát odmítl

Irská pojistka je kontroverzním bodem návrhu brexitové dohody, který se sedmadvacítkou připravila Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová. Má zabránit vzniku klasického hraničního režimu na hranici Irska a Severního Irska po brexitu. Podle kritiků z řad zastánců nekompromisní odluky Británie od EU ale představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám a že bude narušena územní celistvost Spojeného království. Země by totiž zůstala v celní unii s EU a pro Severní Irsko by platila část pravidel jednotného trhu. Právě kvůli irské pojistce brexitovou dohodu třikrát odmítl britský parlament a Mayová nakonec rezignovala.

Merkelová na společné tiskové konferenci s Johnsonem také zopakovala, že spolková republika upřednostňuje brexit s dohodou, bude ale připravena i na možnost, že se takového řešení dosáhnout nepodaří. Johnson zase zdůraznil, že se jeho vláda cítí plně vázána ochranou práv 3,2 milionu občanů ostatních unijních zemí žijících v Británii

Šéfka německé vlády Johnsona, který je na první návštěvě Německa ve funkci britského premiéra, přivítala po šesté hodině večer s vojenskými poctami. Hymny oba politici vyslechli vsedě, jak má Merkelová v posledních týdnech ve zvyku, aby se u ní neopakovaly problémy s třasem celého těla. Během uvítacího ceremoniálu se před berlínským kancléřstvím uskutečnila demonstrace proti brexitu.

 

Právě se děje

Další zprávy