Jižní Afrika obrací: Sem s výsledky voleb v Zimbabwe!

pav
17. 4. 2008 18:05
Mugabe přišel o klíčového spojence, tlak na něj roste
Zimbabwané, kteří odešli ze své vlasti za lepším životem do JAR, protestují v Kapském Městě proti zadržování výsledků nedávných prezidentských voleb i proti postoji jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho, který prohlásil, že situaci v Zimbabwe nepovažuje za krizi
Zimbabwané, kteří odešli ze své vlasti za lepším životem do JAR, protestují v Kapském Městě proti zadržování výsledků nedávných prezidentských voleb i proti postoji jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho, který prohlásil, že situaci v Zimbabwe nepovažuje za krizi | Foto: Reuters

Kapské Město/Harare - Pohár trpělivosti přetekl. Vláda Jihoafrické republiky dnes vyzvala k neprodlenému zveřejnění výsledků březnových prezidentských voleb v sousedním Zimbabwe.

Až dosud měl přitom Robert Mugabe, který podle všeho utrpěl ve volbách porážku, ale odmítá ji uznat, v JAR největšího spojence.

Jeho jihoafrický protějšek Thabo Mbeki severního souseda opakovaně hájil a prohlašoval, že sčítání hlasů musí dostat svůj čas, přestože podle zákona už lhůta na oznámení výsledků dávno vypršela.

„Situace je zoufalá"

Dnes mluvčí jihoafrické vlády promluvil úplně jiným tónem: „Situace je zoufalá. Když nejsou výsledky zveřejněny ani dva týdny po volbách, vyvolává to pochopitelně znepokojení," řekl Themba Maseko po zasedání kabinetu.

„Zimbabwanům musí být sděleny důvody, proč jsou výsledky stále zadržovány. Ale tou nejdůležitější věcí je, aby výsledky byly ověřeny a co nejdříve publikovány," dodal vládní mluvčí.

Prezident Thabo Mbeki, který v uplynulých letech sázel v jednání s Mugabem na tzv. tichou diplomacii, jež však nepřinesla žádné zlepšení, se kvůli svým postojům a vyjádřením stal v posledních dnech doma terčem kritiky.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe měl dosud ve svém jihoafrickém protějšku Thabo Mbekim věrného zastánce. Mezinárodní kritika i domácí tlak ale Mbekiho zcela izolovaly a jihoafrická vláda ve své rétorice přitvrdila
Zimbabwský prezident Robert Mugabe měl dosud ve svém jihoafrickém protějšku Thabo Mbekim věrného zastánce. Mezinárodní kritika i domácí tlak ale Mbekiho zcela izolovaly a jihoafrická vláda ve své rétorice přitvrdila | Foto: Reuters

Zejména poté, co jeho rival ve vládním Africkém národním kongresu (ANC) a pravděpodobný nástupce v prezidentském úřadu Jacob Zuma hned několikrát vyzval Mugabeho k okamžitému zveřejnění zatajovaných výsledků, zatímco Mbeki stále mlčel.

Coby hlava státu, který momentálně předsedá Radě bezpečnosti OSN, se dokonce postavil proti tomu, aby se o krizi v Zimbabwe na půdě Spojených národů vedla diskuse.

Svůj postoj pak před reportéry obhajoval vysvětlením, že jediným způsobem, jak nynější pat prolomit, je vést dialog s oběma stranami sporu v Zimbabwe - tedy s Mugabem i opozicí.

Tsvangirai nařčen z vlastizrady

Uvnitř Zimbabwe se mezitím stupňuje napětí. Tamní Kongres odborových svazů (ZCTU) ve svém čerstvém prohlášení varoval, že v některých částech země už propukly násilnosti, jejichž  obětí se stali přívrženci opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC).

„ZCTU je toho názoru, že Thabo Mbeki nemůže být nadále považován za vhodnou osobu, co se zprostředkovatelské role v zimbabwské krizi týče. Uvítali bychom, kdyby se jeho role zhostil některý z vysloužilých afrických prezidentů, který by dokázal Mugabeho přesvědčit, aby odstoupil," cituje agentura Reuters z prohlášení ZCTU.

Vláda v Harare ale zatím žádnou vstřícnost k urovnání krize neprojevuje. Ministr spravedlnosti Patrick Chinamasa dokonce obvinil vůdce MDC Morgana Tsvangiraie, který se označuje za legitimního vítěze prezidentských voleb, z vlastizrady.

„Je zjevné, že Tsvangirai spolu s (britským premiérem Gordonem) Brownem usiluje o změnu režimu v Zimbabwe, a to je vlastizrádné jednání," prohlásil podle agentury Reuters Chinamasa a dodal, že o důsledcích takových činů nelze pochybovat.

 

Právě se děje

Další zprávy