Je ještě čas zabránit nejhoršímu, řekl velitel Sarkozy

Zahraničí Zahraničí
19. 3. 2011 16:48
Francouzský prezident oznámil, že Paříž zastaví "šílené útoky" plukovníka Kaddáfího
Nicolas Sarkozy, hlavní postava mezinárodního útoku na Libyi
Nicolas Sarkozy, hlavní postava mezinárodního útoku na Libyi | Foto: Reuters

Paříž - Patřil od začátku k hlavním zastáncům úderu proti režimu Muammara Kaddáfího. Teď se z francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho stala vůdčí postava mezinárodního útoku na Libyi.

Hostitel libyjského summitu v Paříži po jeho skončení prohlásil: "Kaddáfí opovrhnul mezinárodním ultimátem."

Francouzi začali akci

Tou dobou už francouzská média informovala, že nad Libyí přelétávají francouzská průzkumná letadla. A že jsou na dohled tanky ostřelované baště libyjských povstalců, přístavnímu městu Benghází.

Postoj států

Nicolas Sarkozy: "Je naší povinností ve spolupráci s arabskými zeměmi ukončit vražedné šílenství v Libyi. Už jsme zabránili úderům proti Benghází."

Petr Nečas: "Nebyli jsme kontaktováni a nejsme tím překvapeni. My jsme patřili k zemím, které zaujímaly spíše střízlivější pohled, než aby volaly po vojenské akci. Za druhé samozřejmě naše vojenské kapacity nejsou toho typu, které by teď byly vhodné."

David Cameron: "Čas, který měl plukovník Kaddáfí, vypršel. Nastal čas k akci."

Silvio Berlusconi: "Itálie umožní letadlům zasahujícím v Libyi používat naše letecké základny."

Angela Merkelová: Násilí v Libyi musí skončit, Německo do bojů nezasáhne

"Již nyní jsme zabránili leteckým útokům na toto město," řekl v projevu Nicolas Sarkozy. "Zajistíme, aby rezoluce Rady bezpečnosti na ochranu libyjského obyvatelstva byla naplněna," prohlásil.

"Dnes jednáme pod mandátem Rady bezpečnosti, se souhlasem našich arabských partnerů," zdůraznil dále francouzský prezident.

Svět podle něj v Libyi zasahuje proto, aby zastavil "šílené útoky" na libyjské civilisty.

Není to vměšování

V prohlášení k novinářům v Elysejském paláci zároveň odmítl výtku, že se Západ vměšuje do vnitřních záležitostí suverénní země.

"Nechceme rozhodovat místo (Libyjců). Boj, který bojují za svou svobodu, je jejich boj," ohradil se Sarkozy proti výhradám, které zaznívají například z Číny.

"Je ještě čas, abychom plukovníku Kaddáfímu zabránili v tom nejhorším," zdůraznil Sarkozy. Použil při tom stejná slova jako v době, kdy přesvědčoval mezinárodní společenství, aby se odhodlalo jednat a přestalo před situací v Libyi zavírat oči.

Sarkozy: Ujímám se své role v dějinách

"Říkám naprosto jasně: Každý z nás se nyní musí chopit svých odpovědností. Je to závažné rozhodnutí. Francie je připravena ujmout se své role před dějinami," uvedl francouzský prezident doslova.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy