Japonsko má nového premiéra. Fukudu

Reuters, pat
25. 9. 2007 6:39
Nový premiér oznámí ještě dnes složení kabinetu

Tokio - Dolní komora japonského parlamentu v úterý zvolila Jasuo Fukudu novým japonským premiérem. Volba sněmovny mu podle agentury Reuters zajišťuje post šéfa exekutivy.

Očekává se, že krátce po sněmovně bude o novém premiérovi hlasovat také horní komora parlamentu, kterou ovládá opozice. Proto se zřejmě vysloví pro šéfa opoziční Demokratické strany Ičiro Ozawu. Rozhodující slovo při výběru předsedy vlády však má dolní komora. Jak však upozorňuje agentura Reuters, rozdílné hlasování obou komor naznačuje, jak těžké politické souboje Fukudu čekají.

Vládní Liberálně demokratická strana si jednasedmdesátiletého Fukudu vybrala do svého čela v neděli. Ve funkci šéfa strany nahradil bývalého premiéra Šinzo Abeho, který v důsledku skandálů i porážky při nedávných volbách do horní komory parlamentu minulý týden rezignoval.

Více o Fukudovi a jeho plánech ČTĚTE ZDE

Fukuda by měl ještě během úterý oznámit složení kabinetu. Očekává se, že většina klíčových ministrů si v něm udrží své místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy