Japonci přes čtyři hodiny chytali čínského rybáře

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 11. 2011 15:56
Vplul do japonských teritoriálních vod a odmítal zastavit
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Tokio - Japonská pobřežní stráž zadržela ve svých vodách Číňana, který se před ní snažil prchnout na rybářské lodi.

Podle agentury AP byl zadržen asi 60 kilometrů od japonských ostrovů Goto ve Východočínském moři po několika hodinách pronásledování.

Sedmačtyřicetiletý Čang Tchien-Siung pochází podle japonských úřadů z provincie Fu-ťien ve východní Číně. V japonských vodách plul v neděli se svojí 135 tunovou lodí. Ignoroval výzvy k zastavení a hlídka ho začala pronásledovat.

Nakonec musela lodi záměrně zkřížit cestu, aby ji po 4,5hodinové honičce mohla zastavit.

Zatím není jasné, proč se Čang snažil uprchnout. Čínské ministerstvo zahraničí se k záležitosti zatím nevyjádřilo. Pokud bude kapitán uznán vinným, mohl by strávit šest měsíců ve vězení nebo dostat pokutu 300 tisíc jüanů (téměř 900 tisíc korun).

Zahraniční lodě mají zakázáno lovit v japonských vodách, i když do nich smějí vplout za jiným účelem, jako je průjezd nebo úkryt.

Kolize japonské hlídkové lodi a čínské rybářské lodi minulý rok v září ve sporných vodách u jižních japonských ostrovů vedla kromě zadržení kapitána také k diplomatické roztržce mezi Čínou a Japonskem.

Čína kvůli sporu odložila jednání o rozvoji podmořských přírodních polí se zemním plynem a zastavila do Japonska vývoz vzácných kovů využívaných v moderních technologiích. V Číně se tehdy také konalo několik protijaponských demonstrací.

Kapitán lodi byl poslán zpět do Číny teprve na silný nátlak Pekingu. Japonští žalobci stáhli obvinění až letos v lednu.

Nedělní incident však podle odhadů agentury AP nezpůsobí velký rozruch, neboť se odehrál v teritoriálních a nikoli sporných vodách.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy