Jak sešikovat muslimy v Mekce? Němci už vědí

Blahoslav Hruška
24. 10. 2007 0:03
Matematici zracionalizovali muslimskou pouť

Drážďany - Vyčkejte na skupinu, choďte jen jedním směrem a nezastavujte se. Tak nějak vypadá ve stručnosti recept dvou německých vědců pro muslimské poutníky v Mekce.

Poutnický grafikon a návody, jak organizovat chaoticky působící dav, vypracovali matematici Anders Johansson a Dirk Helbing z Technické univerzity v Drážďanech. Jejich studie financovaná saúdskoarabskou vládou by měla zabránit tragickým případům ušlapání a udušení muslimů v Mekce, které se bohužel opakují téměř každý rok.

Jeden z nejhorších masakrů při hadždži - pouti do Mekky - nastal loni: v chaotické tlačenici našli smrt celkem 364 poutníci.

Johansson s Helbingem analyzovali nejprve videozáznamy z loňské pouti a sekvence statisticky zhodnotili. A výsledek? Zatímco při běžné tlačenici v metru stojí na jednom metru čtverečním čtyři osoby, v Mekce je to až třikrát více. Organizovat průvod poutníků je tak mnohem těžší než řadit fotbalové fanoušky nebo cestující.

Posvátný okrsek v Mekce, okolí pahorku Arafát a údolí Míná přitom každoročně během pouhých pěti dnů zaplaví až tři miliony poutníků v bílých tunikách. "Je to problém největší pěší zóny světa," citoval Helbinga německý server Spiegel Online.

A jak zabránit nejhoršímu? Němci doporučili maximálně zracionalizovat hlavně poslední den hadždže - symbolické kamenování satana v Míná, při němž každý poutník hází celkem 49 kamenů na tři stély.

Saúdská vláda tak na jejich podnět postavila nový třípatrový most, místo širokých silnic zavedla jednosměrky a dav rozdělila na skupinky po sto lidech. Celý koncept pak vyzkoušela loni v prosinci, kdy proběhla zatím poslední muslimská pouť.

Výsledek: ani jeden mrtvý poutník. "Nic se neděje jen tak, ale tento projekt měl v sobě něco osudového. Třeba chtěl Bůh, abychom pomohli," řekl novinářům Helbing.


 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 43 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy