Jak sešikovat muslimy v Mekce? Němci už vědí

Blahoslav Hruška
24. 10. 2007 0:03
Matematici zracionalizovali muslimskou pouť

Drážďany - Vyčkejte na skupinu, choďte jen jedním směrem a nezastavujte se. Tak nějak vypadá ve stručnosti recept dvou německých vědců pro muslimské poutníky v Mekce.

Poutnický grafikon a návody, jak organizovat chaoticky působící dav, vypracovali matematici Anders Johansson a Dirk Helbing z Technické univerzity v Drážďanech. Jejich studie financovaná saúdskoarabskou vládou by měla zabránit tragickým případům ušlapání a udušení muslimů v Mekce, které se bohužel opakují téměř každý rok.

Jeden z nejhorších masakrů při hadždži - pouti do Mekky - nastal loni: v chaotické tlačenici našli smrt celkem 364 poutníci.

Johansson s Helbingem analyzovali nejprve videozáznamy z loňské pouti a sekvence statisticky zhodnotili. A výsledek? Zatímco při běžné tlačenici v metru stojí na jednom metru čtverečním čtyři osoby, v Mekce je to až třikrát více. Organizovat průvod poutníků je tak mnohem těžší než řadit fotbalové fanoušky nebo cestující.

Posvátný okrsek v Mekce, okolí pahorku Arafát a údolí Míná přitom každoročně během pouhých pěti dnů zaplaví až tři miliony poutníků v bílých tunikách. "Je to problém největší pěší zóny světa," citoval Helbinga německý server Spiegel Online.

A jak zabránit nejhoršímu? Němci doporučili maximálně zracionalizovat hlavně poslední den hadždže - symbolické kamenování satana v Míná, při němž každý poutník hází celkem 49 kamenů na tři stély.

Saúdská vláda tak na jejich podnět postavila nový třípatrový most, místo širokých silnic zavedla jednosměrky a dav rozdělila na skupinky po sto lidech. Celý koncept pak vyzkoušela loni v prosinci, kdy proběhla zatím poslední muslimská pouť.

Výsledek: ani jeden mrtvý poutník. "Nic se neděje jen tak, ale tento projekt měl v sobě něco osudového. Třeba chtěl Bůh, abychom pomohli," řekl novinářům Helbing.


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy