Jak na korupci? Nejdřív se zbavte Klause, radí Slováci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 3. 2012 12:30
Slovenský deník Sme označil Václava Klause za otce české korupce a klientelismu
Foto: Jan Langer

Bratislava - Kdo může za korupci a klientelismus v Česku? Podle slovenského deníku Sme jediný muž: prezident Václav Klaus.

Ve svém středečním vydání se list pozastavuje nad tím, že českého prezidenta na probíhajícím skandálu kolem pražského exprimátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška trápí zveřejnění odposlechů, a nikoli to, že se pražská radnice v Česku stala hlavním symbolem korupce.

Podle Sme to není náhoda.

Je naopak typické, že právě Klaus za to, co ničí demokracii, neoznačil privatizaci politické moci lobbisty a mafiány, ale to, že se veřejnost o těchto praktikách prostřednictvím odposlechů a médií dozvěděla i něco konkrétnějšího, než co už léta věděla.

Nikdo jiný nemá na korupci a klientelismu v české politice takový osobní podíl jako dnešní prezident, uvedl slovenský deník. Začalo to jeho odmítáním jasných právních pravidel pro privatizaci a nakládání s penězi státu.

Právě Klaus stál za opoziční smlouvou, kterou si dvě největší strany na čtyři roky rozparcelovaly celý stát. On dnes nejvíce podporuje firmu Věci veřejné, která vznikla pod rouškou politické strany přímo k ovládnutí veřejných financí.

On léta kryl záda pražskému primátorovi Bémovi a ve své bývalé straně ODS (ve které má stále obrovský vliv) podporoval vždy křídlo "kmotrů" bránících účinnému boji s ekonomickou kriminalitou.

A je to Klaus, kdo si podle Sme ve své nekonečné ješitnosti nikdy nedokázal přiznat omyl (jeho přívrženci si to pletou se zásadovostí).

I když to už ODS v posledních volbách připravilo i o vítězství v její tradiční baště Praze. Klaus je dlouhodobě tou příslovečnou žábou sedící na prameni očisty české politiky.

Dokud bude mít v politice vliv, bude vždy urputně bránit tomu, aby moc politiků podléhala větší kontrole ze strany veřejnosti i justice. Pokud chce česká pravice přežít, nestačí jí zbavit se Béma, musí se konečně zbavit i Klause, uzavírá Sme.

Fotogalerie: Jak Václav Klaus podepisoval novou knihu

 

Právě se děje

Další zprávy