Izraelský premiér rezignuje. Vyšetřují ho kvůli korupci

sim, Reuters
31. 7. 2008 8:45
Opozice požaduje nové volby
Ehud Olmert: Končím
Ehud Olmert: Končím | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelský premiér Ehud Olmert, který je vyšetřován v korupční kauze, oznámil svou rezignaci.

Svůj úřad opustí do dvou měsíců - až se najde nový lídr jeho středové strany Kadima. Strana má nového předsedu volit na sjezdu v září. Olmert o tento post už nebude usilovat.

"Jakmile si strana vybere nového předsedu, rezignuji na post premiéra. Věřím, že nová vláda vznikne rychle a efektivně," řekl Olmert.

Abdikace premiéra visela ve vzduchu už dlouhé týdny - od chvíle, kdy začal být Olmert vyšetřován kvůli přijímání peněz od amerického byznysmena Morrise Talanského.

Kvůli korupční kauze pohrozila druhá ze stran vládní koalice - Strana práce - že kabinet opustí. Vládní krize byla uhašena dohodou mezi Olmertem a šéfem Strany práce Ehudem Barakem.

Olmert je nyní pro většinu Izraelců nedůvěryhodný. Podle průzkumu deníku Haarec mu nevěří sedmdesát procent občanů.

Při vyšetřování, které trvá od jara, vyšlo najevo, že Olmert dostal od Talanského v hotovosti 150 tisíc dolarů během patnácti let. Detektivové soudí, že se za peníze pokusil podnikateli sjednat v Izraeli obchodní zakázky a z darů platil své luxusní dovolené v Itálii.

Po oznámení rezignace vyzvala izraelská opozice k vypsání předčasných voleb. "Tato vláda je na konci a nezáleží na tom, kdo povede Kadimu. Všichni se podílejí na naprostém selhání vlády. Národní zodpovědnost si vyžaduje nové volby," řekl pro izraelský rozhlas vůdce opoziční pravicové strany Likud Benjamin Netanjahu. Jeho strana vede v průzkumech veřejného mínění.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy