reklama
 
 

Izraelský premiér rezignuje. Vyšetřují ho kvůli korupci

31. 7. 2008 8:45
Opozice požaduje nové volby

Tel Aviv - Izraelský premiér Ehud Olmert, který je vyšetřován v korupční kauze, oznámil svou rezignaci.

Svůj úřad opustí do dvou měsíců - až se najde nový lídr jeho středové strany Kadima. Strana má nového předsedu volit na sjezdu v září. Olmert o tento post už nebude usilovat.

"Jakmile si strana vybere nového předsedu, rezignuji na post premiéra. Věřím, že nová vláda vznikne rychle a efektivně," řekl Olmert.

Abdikace premiéra visela ve vzduchu už dlouhé týdny - od chvíle, kdy začal být Olmert vyšetřován kvůli přijímání peněz od amerického byznysmena Morrise Talanského.

Kvůli korupční kauze pohrozila druhá ze stran vládní koalice - Strana práce - že kabinet opustí. Vládní krize byla uhašena dohodou mezi Olmertem a šéfem Strany práce Ehudem Barakem.

Olmert je nyní pro většinu Izraelců nedůvěryhodný. Podle průzkumu deníku Haarec mu nevěří sedmdesát procent občanů.

Při vyšetřování, které trvá od jara, vyšlo najevo, že Olmert dostal od Talanského v hotovosti 150 tisíc dolarů během patnácti let. Detektivové soudí, že se za peníze pokusil podnikateli sjednat v Izraeli obchodní zakázky a z darů platil své luxusní dovolené v Itálii.

Po oznámení rezignace vyzvala izraelská opozice k vypsání předčasných voleb. "Tato vláda je na konci a nezáleží na tom, kdo povede Kadimu. Všichni se podílejí na naprostém selhání vlády. Národní zodpovědnost si vyžaduje nové volby," řekl pro izraelský rozhlas vůdce opoziční pravicové strany Likud Benjamin Netanjahu. Jeho strana vede v průzkumech veřejného mínění.

autor: sim, Reuters | 31. 7. 2008 8:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama