Bezpečnostní kabinet dnes na svém zasedání došel k závěru, že je třeba dál oslabit postavení hnutí Hizballáh na jihu Libanonu, a omezit tak jeho možnosti při ostřelování izraelského území.
Kvůli tomu izraelské jednotky rozšíří svou pozemní ofenzivu a měly by postoupit až k říčce Litání, která tvoří přirozenou hranici. Fakticky to znamená postup až třicet kilometrů do území Libanonu.
Potřeba bude dalších 30 tisíc vojáků
Po čtyřech týdnech od vypuknutí války jde o další zásadní eskalaci konfliktu. Již nyní operuje v Libanonu na deset tisíc příslušníků izraelských pozemních sil. Odborníci odhadují, že pro nařízené rozšíření ofenzivy bude potřeba dalších třicet tisíc vojáků.
Rozšíření pozemní ofenzivy navrhl kabinetu ministr obrany Amir Perec. Izraelská média informovala o tom, že premiér Ehud Olmert o tomto kroku pochyboval, neboť se obává velkých ztrát na izraelské straně. Je téměř jisté, že další postup izraelských jednotek vyvolá ještě ostřejší odpor bojovníků Hizballáhu.
Podle agentury Reuters hlasovalo pro devět ministrů, tři se hlasování zdrželi.
Jen dnes zabito jedenáct Izraelců
Masivní přesun jednotek začal už dnes, kdy množství izraelských tanků přejelo hranici s Libanonem. Izraelské dělostřelectvo krylo jejich postup masivní palbou.
Jen dnešní postup izraelské armády na jihu Libanonu si vyžádal život jedenácti izraelských vojáků. Celkově ztratila izraelská armáda už na sedmdesát vojáků. Libanonské zdroje přiznaly zabití čtyři bojovníků Hizballáhu během dnešních bojů.
Celkově padlo ve válce dosud přes tisíc Libanonců a zhruba stovka Izraelců.
Izraelská veřejnost začíná být postupně nervózní z toho, že čtyřtýdenní ofenziva nepřináší žádané výsledky a na Izrael dál dopadají rakety Hizballáhu. Rozšíření ofenzivy by mělo podle představ velení armády přinést úspěch.
Nasralláh: Nejsme oslabeni
Podle západních diplomatů ale Izrael zároveň doufá, že ohlášené rozšíření pozemní ofenzivy posílí vyjednávací pozici Američanů při dohadování o textu rezoluce Rady bezpečnosti OSN. "Chtějí zvýšit tlak na mezinárodní společenství, aby do jižního Libanonu rychle vyslalo jednotky," uvedl pro agenturu Reuters nejmenovaný diplomat.
Bejrútská vláda nabídla, že vyšle na jih 15 tisíc vojáků libanonské armády. V dnešním televizním projevu s tím vyslovil souhlas předák Hizballáhu Hasan Nasralláh. Zároveň uvedl, že Izrael dosavadní ofenzívou nesnížil schopnost Hizballáhu odpalovat rakety na území židovksého státu.
Pokud k dohodě mezi mocnostmi v New Yorku dojde, je údajně Izrael připraven do několika dnů svou ofenzivu zastavit.
Snaha o diplomatické řešení krize zatím vyznívá naprázdno. V Radě bezpečnosti OSN se vede ostrý spor o to, zda by rezoluce měla obsahovat požadavek na okamžité stažení izraelských vojáků z Libanonu.
Vláda v Bejrútu se tohoto požadavku odmítá vzdát, Američané hájící stanovisko Izraele jsou však proti. Obávají se, že na území by se okamžitě znovu vrátili ozbrojenci Hizballáhu.
Izrael je ochoten se stáhnout až ve chvíli, kdy budou v oblasti rozmístěny dobře vyzbrojené mezinárodní jednotky.