Izraelská revoluce. Ortodoxní židé narukují do armády

Martin Novák Martin Novák
12. 3. 2014 14:15
Zákon, rozdělující zemi, schválil parlament. Argument, že ortodoxní věřící pomáhají státu modlitbami a studiem judaismu, neobstál.
Hlaveň izraelského tanku
Hlaveň izraelského tanku | Foto: Reuters

JeruzalémIzraelská armáda bude mít nové rekruty. Ale takové, kteří se do služby patrně nepohrnou s velkým nadšením, pokud ji rovnou nehodlají sabotovat.

Parlament schválil zákon, kterým se ruší dosavadní výjimka z povinnosti vojenské služby pro ortodoxní a ultraortodoxní židy. Ti tak budou muset narukovat vůbec poprvé od vzniku židovského státu v roce 1948.

Jejich argument, že pomáhají státu modlitbami, studiem judaismu a že "největším ochráncem Izraele není armáda, ale Bůh", před zákonodárci neobstál.

Foto: Reuters

Nepomohly ani desetitisícové demonstrace mužů, pověstných černými obleky i klobouky a plnovousem. Poslanci rozhodli o zrušení výjimky počtem sedmašedesáti hlasů proti jednomu. Opozice hlasování bojkotovala.

Do zbraně povolá Izrael ortodoxní židy poprvé v roce 2017, jen zhruba 1800 z nich dostane výjimku pro "studijní účely".

Jde o problém, který izraelskou společnost dlouhodobě rozděluje. Zastánci zákona tvrdí, že vojenskou povinnost by měl sdílet každý, kdo v Izraeli žije.

"Je to černý den pro celou zemi. Stát Izrael ztratil právo nazývat se židovským i demokratickým," řekl ortodoxní poslanec Moše Gafni.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vojenská služba je povinná i pro ženy, arabští občané Izraele ale v armádě neslouží.

"Teď si musíme vyhrnout rukávy a naše ortodoxní bratry začlenit do ekonomiky a služby Izraeli," uvedl na sociální síti Twitter ministr hospodářství Naftali Bennett.

Podle něj by každý občan Izraele měl možnost bránit svoji zemi považovat za privilegium.

Odhady demografů hovoří o tom, že zhruba každý desátý obyvatel Izraele je ortodoxní žid.

Žije zde i specifická komunita ultraortodoxních židů, kteří neuznávají sionismus ani Izrael, protože podle jejich názoru stát nevznikl Božím zásahem. A holocaust považují za trest, který Židy kvůli sionismu stihl.

 

Právě se děje

Další zprávy