Izraelská revoluce. Ortodoxní židé narukují do armády

Martin Novák Martin Novák
12. 3. 2014 14:15
Zákon, rozdělující zemi, schválil parlament. Argument, že ortodoxní věřící pomáhají státu modlitbami a studiem judaismu, neobstál.
Hlaveň izraelského tanku
Hlaveň izraelského tanku | Foto: Reuters

JeruzalémIzraelská armáda bude mít nové rekruty. Ale takové, kteří se do služby patrně nepohrnou s velkým nadšením, pokud ji rovnou nehodlají sabotovat.

Parlament schválil zákon, kterým se ruší dosavadní výjimka z povinnosti vojenské služby pro ortodoxní a ultraortodoxní židy. Ti tak budou muset narukovat vůbec poprvé od vzniku židovského státu v roce 1948.

Jejich argument, že pomáhají státu modlitbami, studiem judaismu a že "největším ochráncem Izraele není armáda, ale Bůh", před zákonodárci neobstál.

Foto: Reuters

Nepomohly ani desetitisícové demonstrace mužů, pověstných černými obleky i klobouky a plnovousem. Poslanci rozhodli o zrušení výjimky počtem sedmašedesáti hlasů proti jednomu. Opozice hlasování bojkotovala.

Do zbraně povolá Izrael ortodoxní židy poprvé v roce 2017, jen zhruba 1800 z nich dostane výjimku pro "studijní účely".

Jde o problém, který izraelskou společnost dlouhodobě rozděluje. Zastánci zákona tvrdí, že vojenskou povinnost by měl sdílet každý, kdo v Izraeli žije.

"Je to černý den pro celou zemi. Stát Izrael ztratil právo nazývat se židovským i demokratickým," řekl ortodoxní poslanec Moše Gafni.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vojenská služba je povinná i pro ženy, arabští občané Izraele ale v armádě neslouží.

"Teď si musíme vyhrnout rukávy a naše ortodoxní bratry začlenit do ekonomiky a služby Izraeli," uvedl na sociální síti Twitter ministr hospodářství Naftali Bennett.

Podle něj by každý občan Izraele měl možnost bránit svoji zemi považovat za privilegium.

Odhady demografů hovoří o tom, že zhruba každý desátý obyvatel Izraele je ortodoxní žid.

Žije zde i specifická komunita ultraortodoxních židů, kteří neuznávají sionismus ani Izrael, protože podle jejich názoru stát nevznikl Božím zásahem. A holocaust považují za trest, který Židy kvůli sionismu stihl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy