Izrael je na pranýři v OSN. Kvůli válce v Gaze

Zahraničí Zahraničí
29. 9. 2009 12:50
Zvláštní komise obviňuje židovský stát z válečných zločinů
Domy v Gaze po izraelském bombardování.
Domy v Gaze po izraelském bombardování. | Foto: Reuters

Ženeva - Sídlem OSN v Ženevě dnes zaznívá drtivá kritika Izraele. Speciální vyšetřovací komise přednese svoji zprávu izraelské vojenské operaci v pásmu Gazy, která se odehrávala od 27.prosince 2007 do 18.ledna letošního roku.

Dokument obviňuje obě strany - izraelskou armádu a ozbrojence palestinského hnutí Hamas - z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Většího a tvrdšího odsouzení se ale dostává židovskému státu.

Rada OSN pro lidská práva dnes vyslechne projev šéfa komise, jihoafrického právníka Richarda Goldstonea.

Už minulý týden označil izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve Valném shromáždění OSN závěry komise za jednostranné a nepřijatelné.

Závěry komise označil za politicky motivované. Některá izraelská média zprávu o 575 stranách hodnotí dokonce jako „skrytý antisemitismus."

Rakety Hamasu odpálené z Gazy na Izrael.
Rakety Hamasu odpálené z Gazy na Izrael. | Foto: Reuters

„Jde o součást politické kampaně proti Izraeli. Zpráva ignoruje teroristické útoky Hamasu a právo na sebeobranu," uvedlo v prohlášení izraelské ministerstvo zahraničí.

Zprávy obviňuje Izrael, že používal fosforovou munici, ostřeloval nemocnice a nevaroval dostatečně civilní obyvatelstvo Gazy.

Palestince komise OSN vyzývá k propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, který je držen v pásmu jako rukojmí už přes tři roky. Hamasu se dokument také příliš nelíbí a kritiku na svoji adresu rovněž odmítá. Vyzval ale k obvinění izraelských politiků z válečných zločinů.

Zprávu komise uvítaly arabské státy, zatímco USA ji označily za nevyváženou  a jednostrannou v neprospěch Izraele. Už dříve ale židovský stát za chování jeho vojáky v Gazy kritizovaly také organizace Amnesty International a Human Rights Watch.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy