Itálie vyhostila dva Tunisany. Na jednoho z nich měl berlínský atentátník Amri číslo v mobilu

ČTK ČTK
26. 2. 2017 20:07
Itálie vyhostila dva Tunisany podezřelé ze spojení s islamismem. Jeden z nich měl pravděpodobně kontakt na pachatele berlínského teroristického útoku Anise Amriho, který kamionem zabil 12 lidí na vánočních trzích. Druhý vyhoštěný projevoval sympatie k Islámskému státu a uvažoval o tom, že by odešel bojovat do Sýrie. Itálie v tomto roce vyhostila už 15 lidí podezřelých z náboženského extremismu.
Berlínské trhy po teroristickém útoku Anise Amriho, ilustrační foto.
Berlínské trhy po teroristickém útoku Anise Amriho, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Milán - Itálie vyhostila dva Tunisany, z nichž jeden měl pravděpodobně kontakt na Anise Amriho, pachatele loňského prosincového teroristického útoku v Berlíně.

Druhý vyhoštěný projevoval sympatie k Islámskému státu a nevylučoval, že odejde bojovat do Sýrie, uvedlo italské ministerstvo vnitra.

Jméno 44letého vyhoštěného Tunisana bylo podle italských bezpečnostních složek spojené s číslem mobilního telefonu, které se našlo mezi Amriho kontakty. Mladý Tunisan Anis Amri najel v polovině prosince 2016 uloupeným kamionem do vánočního trhu v Berlíně a zabil tam 12 lidí, včetně jedné Češky.

Do Itálie připlul Amri v roce 2011 spolu s dalšími Tunisany, kteří vlast opustili během protivládních nepokojů. V italském vězení pak strávil za žhářství a vyhrožování tři a půl roku.

Z Itálie odjel Amri v roce 2015 do Německa, kde neúspěšně žádal o azyl. Po atentátu v Berlíně 19. prosince se oklikou vrátil do Itálie, kde byl při náhodné přestřelce s policií 23. prosince zabit.

Itálie od ledna 2015 vyhostila ze země 147 lidí podezřelých z náboženského extremismu. Letos jich bylo patnáct, uvedlo podle agentury Reuters italské ministerstvo vnitra.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy