Itálie vyhostila dva Tunisany. Na jednoho z nich měl berlínský atentátník Amri číslo v mobilu

ČTK ČTK
26. 2. 2017 20:07
Itálie vyhostila dva Tunisany podezřelé ze spojení s islamismem. Jeden z nich měl pravděpodobně kontakt na pachatele berlínského teroristického útoku Anise Amriho, který kamionem zabil 12 lidí na vánočních trzích. Druhý vyhoštěný projevoval sympatie k Islámskému státu a uvažoval o tom, že by odešel bojovat do Sýrie. Itálie v tomto roce vyhostila už 15 lidí podezřelých z náboženského extremismu.
Berlínské trhy po teroristickém útoku Anise Amriho, ilustrační foto.
Berlínské trhy po teroristickém útoku Anise Amriho, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Milán - Itálie vyhostila dva Tunisany, z nichž jeden měl pravděpodobně kontakt na Anise Amriho, pachatele loňského prosincového teroristického útoku v Berlíně.

Druhý vyhoštěný projevoval sympatie k Islámskému státu a nevylučoval, že odejde bojovat do Sýrie, uvedlo italské ministerstvo vnitra.

Jméno 44letého vyhoštěného Tunisana bylo podle italských bezpečnostních složek spojené s číslem mobilního telefonu, které se našlo mezi Amriho kontakty. Mladý Tunisan Anis Amri najel v polovině prosince 2016 uloupeným kamionem do vánočního trhu v Berlíně a zabil tam 12 lidí, včetně jedné Češky.

Do Itálie připlul Amri v roce 2011 spolu s dalšími Tunisany, kteří vlast opustili během protivládních nepokojů. V italském vězení pak strávil za žhářství a vyhrožování tři a půl roku.

Z Itálie odjel Amri v roce 2015 do Německa, kde neúspěšně žádal o azyl. Po atentátu v Berlíně 19. prosince se oklikou vrátil do Itálie, kde byl při náhodné přestřelce s policií 23. prosince zabit.

Itálie od ledna 2015 vyhostila ze země 147 lidí podezřelých z náboženského extremismu. Letos jich bylo patnáct, uvedlo podle agentury Reuters italské ministerstvo vnitra.

 

Právě se děje

Další zprávy