Islámský stát ohlásil smrt svého vůdce Bagdádího, píší irácká média. Pentagon to nepotvrdil

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2017 14:26
Irácký nezávislý server Iraqi News v úterý uvedl, že vůdce takzvaného Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí zemřel. Oznámila to prý sama teroristická organizace s tím, že brzy jmenuje jeho nástupce. Informaci ale doposud nepotvrdily irácké úřady, na rozdíl od exilové Syrské organizace pro lidská práva. Se zprávou o Bagdádího smrti už minulý měsíc přišla Moskva. Rusové tvrdili, že Bagdádí mohl zemřít 28. května během náletu na syrskou Rakku, který cílil na setkání vysokých představitelů IS. Spojené státy ani jejich koaliční partneři ale tuto informaci nedokázali potvrdit.
Vlajka Islámského státu - ilustrační foto.
Vlajka Islámského státu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Teroristická organizace Islámský stát (IS) uvedla, že její vůdce Abú Bakr Bagdádí je mrtev. Oznámila to ve městě Tal Afar nedaleko iráckého Mosulu.

O prohlášení informoval irácký nezávislý server Iraqi News s tím, že islamisté hodlají brzy jmenovat Bagdádího nástupce.

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že informaci nemůže potvrdit a o smrti Bagdádího nemá hodnověrné zprávy.

Stejně se vyjádřila také irácká vláda a vedení iráckých Kurdů.

Podrobnosti o tom, jak vůdce IS zemřel, nejsou známy. Prohlášení bylo podle nejmenovaného místního zdroje z provincie Ninive velmi krátké.

Irácká média upozorňují na to, že teroristická organizace k ohlášení smrti svého vůdce nepoužila svých tradičních propagandistických kanálů. Především takzvané tiskové agentury Aymaq.

Smrt Bagdádího agentuře Reuters v úterý potvrdila i exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Ve městě Tal Afar na severozápadě Iráku ihned po oznámení IS vypukl chaos. Odpůrci Bagdádího se střetli s jeho kritiky, několik lidí bylo zatčeno a islamisté ve městě vyhlásili zákaz vycházení. 

Smrt vůdce islamistů a zakladatele samozvaného chalífátu v Sýrii a Iráku ale doposud nepotvrdily irácké úřady. Server Iraqi News se odkazuje na iráckou televizi Súmaríja, která citovala místní zdroj.

IS podle serveru rovněž vyzval své členy, aby pokračovali v boji o udržení zbylých území, která ještě ovládají. V předchozích dnech ztratili svou strategickou baštu - irácké město Mosul.

O údajné smrti Bagdádího informovalo už 16. června ruské ministerstvo obrany. Rusové tvrdili, že Bagdádí mohl zemřít 28. května během náletu na syrskou Rakku, který cílil na setkání vysokých představitelů IS. Spojené státy ani jejich koaliční partneři ale tuto informaci nedokázali potvrdit. 

Lidé z Mosulu utíkají před nálety i palbou odstřelovačů. Mezi těmi, kteří si zachránili holé životy, natáčeli v severním Iráku reportéři Aktuálně.cz. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy