Viděl jsem svoji smrt, popisuje přeživší z Mosulu. Islamisté stříleli po všech, i malých dívkách

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
10. 7. 2017 19:42
Po vyčerpávající bitvě o irácký Mosul, ve které zahynulo mnoho nevinných lidí, se podařilo město osvobodit. Vítězství vládních jednotek nad radikály potvrdil v neděli irácký premiér Hajdar Abádí. Lidé, kterým se podařilo utéct radikálům, vyprávějí tragické příběhy. "Myslel jsem na svoji ženu a syna. Na to, že už je nikdy neuvidím," vzpomíná Imad, kterého islamisté odvlekli z jeho vesnice. Nakonec se mu ale podařilo uniknout.
Irák porazil Islámský stát.
Irák porazil Islámský stát. | Foto: Reuters

Mosul - Kdo neuposlechne, bude zabit, hrozili islamisté, když vtrhli do jedné z vesnic u Mosulu. Byl právě listopad 2016 a začínala ofenziva za znovudobytí tohoto iráckého města z rukou džihádistů.

V jedné z vesnic bydlel i Imad se svou rodinou. Vzpomíná, jak příslušníci tzv. Islámského státu nařídili všem mužům, kterým bylo patnáct a více let, aby se shromáždili u mešity. 

Imad se chtěl bránit. Neuběhl ale ani kilometr a islamisté ho chytili. Dostal se tak mezi asi dvě stovky zajatců.

Pak ho džihádisté společně se zhruba stovkou lidí poslali na neznámé místo. Cesta trvala hodinu a půl. Imad si už v tu chvíli byl jistý, jaký osud ho čeká.

"Myslel jsem na svoji ženu a syna. Na to, že už je nikdy neuvidím," popisuje pro americký list The Washington Post.

Když únosci skupinu vysadili z aut, Imada záhy postřelili do nohy. Předstíral, že je mrtvý, a počkal, až padne tma. 

Celou noc se pak plížil, až dorazil k místu, které už v tu dobu kontrolovaly irácké vládní síly, a nikoliv islámští radikálové. Zvládl to.

"Viděl jsem svoji smrt a cítil jsem se, jako bych se znovu narodil," vypráví. O extremistech hovoří tento muž, který zažil bitvu o Mosul, jako o monstrech, která v sobě nemají kousek lidskosti.

Iráčané oslavují svobodu.
Iráčané oslavují svobodu. | Foto: Reuters

Obdobných příběhů, jako je ten Imadův, bylo za tři roky obléhání města na severu Iráku mnoho.

V neděli irácký premiér Hajdar Abádí oznámil definitivní porážku teroristů. Ti město kontrolovali od června roku 2014, kdy na tomto území vyhlásili chalífát pod názvem Islámský stát.

Děti přežily na květinách a vodě

Ofenzivu za osvobození Mosulu zahájily vládní síly s pomocí mezinárodní koalice vedené USA loni v říjnu.

Jak dokazují výpovědi řady svědků, čím více islamisté ztráceli kontrolu nad územím, tím brutálněji se chovali k nevinným lidem. 

"Zavřeli všechny obchody a vzali cokoli, co zbylo na trzích. Pak donutili lidi, hlavně ženy a děti, aby šli s nimi," popsala na začátku června pro britskou stanici BBC žena jménem Zohal, která z Mosulu uprchla se svým mužem a čtyřmi dětmi.

Po devíti měsících se povedlo Mosul osvobodit.
Po devíti měsících se povedlo Mosul osvobodit. | Foto: Reuters

Jiní lidé vypráví, jak kopali díry na svých pozemcích, aby vytvořili studnu. Zoufalý nedostatek pitné vody (i potravin) byl na denním pořádku.

"Jedli jsme rostliny a vodu," vzpomíná pro americkou televizi CNN Iráčanka Umm Abedová. Dokázala tak své děti zachránit před smrtí hladem. Ona a její manžel museli přežít bez jídla jedenáct dní. 

Uhořel mu otec

Stanice CNN přinesla taky příběh desetileté Mariam Salimové, jejíž skoro celá rodina zahynula pod sutinami domu. Ve chvíli, kdy se snažili opustit své obydlí ležící západně od Mosulu, zasáhl dům minomet. 

"Moji rodiče jsou pod sutinami, sestra zemřela. Viděla jsem ji. Jsou pryč, jsou pryč. Moje matka, otec, sestra, bratr," líčila Mariam. 

Celá se třásla a přitom kapesníkem utírala slzy starší sestře. Posléze začala rozrušeně křičet na svého bratra, který nakonec útok přežil: "Snažili jsme se k tobě dostat!"

Jednoho z rodičů ztratil i stejně starý chlapec jménem Hamza.

V květnu, kdy se osvobozování města chýlilo ke konci, přišel o otce. Na vlastní oči viděl, jak zaživa shořel při leteckém bombardování.

Hamza útok přežil, utrpěl ale vážná zranění nohy. První pomoci se mu dostalo v jediné nemocnici v části města, kterou kontrolovali islamisté. Pak se jeho matce povedlo Hamzu dostat do nemocnice ve městě Hamam al-Alil. To už v té době ovládaly irácké jednotky. 

Střílí i malé dívky

Nelehké momenty zažili ve válce i cizinci. Ephraim Mattos, bývalý příslušník amerického námořnictva, v Iráku poskytoval humanitární pomoc zajatým civilistům.

On sám se ale stal terčem islamistů, když byl jednou ošklivě postřelen do nohy.

"Vidíte Islámský stát, jak střílí dozadu do hlav civilisty, malá děvčata, zatímco se snaží dohnat i vás," vypráví americké stanici FOX Mattos, který ve válečných oblastech pomáhal jako člen křesťanské neziskové organizace Free Burma Rangers.

Řada lidí se nyní může vrátit zpátky domů.
Řada lidí se nyní může vrátit zpátky domů. | Foto: Reuters

Nyní je už Mattos zpátky v USA v rodném městě Milwaukee, kde se téměř vyléčil ze svých zranění.

Tisíce lidí nepřežily

V uprchlických táborech nebo v okolních vesnicích nyní žije zhruba milion lidí, kteří kvůli bojům uprchli. Mnozí z nich se nemohou v dohledné době vrátit, protože nemají kam. Tisíce civilistů zemřely.

Někteří zahynuli pod rukama radikálů, když se snažili uprchnout z obléhané části města. Jiní nepřežili bombardování.

V neděli po osvobození města vyšly z dobývaného historického jádra města davy vyčerpaných civilistů. Ti se připojili ke zhruba 900 tisícům obyvatel, kteří museli kvůli bojům opustit své domovy. 

"Rádi vidíme, že se civilisté vrací k normálnímu životu," komentuje současnou situaci premiér Abádí.

 

Právě se děje

Další zprávy