Na útěku před Islámským státem a peklem, které začne. Lidé z Fallúdže se ukrývají v bažině

Martin Novák Martin Novák
6. 6. 2016 16:00
Obyvatelé města se v předtuše těžkých bojů snaží dostat z Fallúdže, bojovníci Islámského státu se je však pokoušejí zadržet. Ze severu a západu čelí IS ofenzívě také v Rakce v Sýrii. Džihádisté intenzivněji než dříve "odhalují" a popravují špiony ve vlastních řadách.
Boje kolem Fallúdže
Boje kolem Fallúdže | Foto: Aktuálně.cz, Reuters

Bagdád/Damašek – Obyvatelé Fallúdže se zoufale snaží uniknout z města, které stále drží Islámský stát, ale je v obležení iráckou armádou.

Norská rada pro uprchlíky (NRC), která v Iráku koordinuje pomoc pro běžence, uvádí, že po lidech střílí bojovníci Islámského státu, skrývají se ve svých domech nebo utíkají nebezpečnou cestou přes řeku Eufrat a bažiny.

"Až padesát tisíc civilistů je uvězněno ve městě ve chvíli, kdy se irácké síly přibližují k centru. Mnoho z těch, kteří se pokusí utéct, jsou terčem střelby," řekl televizi CNN Nasr Mufláhí, šéf irácké sekce Norské rady pro uprchlíky.

Jeden z Fallúdžanů, který se dostal ven, uvedl, že bojovníci Islámského státu chtějí po lidech, aby se přesunuli do centra, a říkají to prý jako rozkaz.

"Pokud neuposlechnete, zastřelí vás na místě," uvedl muž, který bydlel ve Fallúdži na předměstí Karma.

Televize přinesla i svědectví dalších lidí. Čtyři dny se skrývali v bažinách a jedli jen datle, než se jim podařilo dostat do bezpečí.

Ti, kteří uprchli, se soustřeďují v táboře pro dočasné přesídlence v Abú Ghrajb u Bagdádu. Místě, kde stojí známá věznice. Tvrdí ale, že nemají dost jídla a pití.

OSN s odvoláním na své zdroje rovněž uvádí, že muži a chlapci, kteří odmítnou bojovat za IS, jsou zastřeleni.

Irácká armáda zatím obsadila jen jižní části Fallúdže. Podle svědků je mnoho budov zničeno nebo vážně poškozeno.

Opakuje se tak situace z předchozích měst, kdy dobytí zpět z rukou Islámského státu znamenalo devastaci infrastruktury.

Iráckým silám se ale podařilo obsadit strategicky položenou vesnici Saklávíja, která leží deset kilometrů severozápadně od Fallúdže.

 Americké letouny o víkendu bombardovaly tunely a bunkry Islámského státu ve městě a zaútočili i na čluny na Eufratu, na kterých údajně pluli džihádisté.

IS nyní čelí ofenzívě celkem na čtyřech frontách. Kromě irácké armády útočí syrské vládní vojsko západně od města Rakká v Sýrii.

Syrští vojáci postupují znovu za podpory ruského letectva, při tvrdých bojích v sobotu přišlo podle Syrské observatoře pro lidská práva o život šestadvacet členů Islámského státu a devět vojáků.

K Rakce se také blíží ze severu jednotky Syrských demokratických sil, tvořené hlavně Kurdy a syrskými Araby, kteří nepodporují ani režim Bašára Asada, ani islamisty. Tuto ofenzívu leteckými údery podporují Američané.

Další jednotky Syrských demokratických sil útočí na město Minbídž východně od Aleppa. Podle OSN z tohoto místa prchají tisíce lidí, ale Islámský stát ho stále kontroluje.

Agentura Reuters uvedla, že příslušníci Syrských demokratických sil stojí šest kilometrů před Minbídžem a o víkendu obě strany utrpěly velké ztráty.

Do Minbídže se stáhlo mnoho zahraničních bojovníků IS, včetně Evropanů. Svědkové dokonce nedávno uvedli, že hlavním jazykem, který je slyšet na ulicích, je spíše angličtina než arabština.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) rovněž uvedla, že vedení Islámského státu zintenzivnilo odhalování skutečných či domnělých špionů, kteří informují nepřítele o situaci uvnitř organizace a o pohybu velitelů.

"Během šesti dnů zahynulo při čistce jedenadvacet členů Islámského státu, podezřelých ze špionáže," uvedl mluvčí SOHR Sámí Abdrarrahmán, který monitoruje situaci v Sýrii prostřednictvím kontaktů přímo na místech bojů.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy