reklama
 
 

Irský biskup požaduje po Vatikánu zrušení celibátu

14. 9. 2011 12:50
Legenda Edward Daly: Celibát poškozuje církev

Dublin - Jeden z nejprominentnějších členů irské katolické církve, biskup Edward Daly, vyzval Vatikán ke zrušení celibátu.

Daly dříve sloužil ve městě Derry a známým se stal během sektářského násilí v Severním Irsku. Pokud se celibát nezruší, hrozí podle něj prohlubující se nezájem mladých mužů o vstup do kněžského stavu.

"Cítím, že celibát poškozuje církev, a myslím si také, že se na tento problém musíme zaměřit. Je to naléhavé," řekl Daly ve vysílání irské televize RTE.

"Odkud vzejdou noví duchovní?"

Jak dodal, je zklamaný, když vidí dobré muže odmítat kněžství jen kvůli povinnému celibátu. Také ho trápí rostoucí průměrný věk duchovních.

V posledních desetiletích v Irsku počet mužů vstupujících do církve zásadně poklesl. Reputaci církvi podlomila série skandálů souvisejících se zneužíváním dětí kněžími.

"Říkal jsem si, co se stane? Odkud vzejdou noví duchovní?" řekl Daly. "Jsem si jistý, že mé obavy sdílí v rámci církve hodně lidí."

Daly se stal v Irsku symbolem míru. To když ho v roce 1972 na "Krvavou neděli" zachytily televizní kamery, jak pomáhá do bezpečí lidem, kteří byli zraněni během střelby britských vojáků.

Ratzinger je proti

Byl hlasitým kritikem Irské republikánské armády (IRA) a dalších ozbrojených frakcí. Zasloužil se také o propuštění šesti mužů nespravedlivě uvězněných za bombový útok spáchaný členy IRA.

Stoupenci manželství církevních duchovních způsobili na začátku roku poprask, když našli desítky let starou žádost devíti německých teologů o vysvěcení postaršího ženatého muže. Mezi podepsanými byl i Joseph Ratzinger, současný papež.

Ratzinger se ale od svých názorů ze sedmdesátých let distancoval a stal se vůdčím konzervativním teologem. Institut celibátu, jenž církev zavedla ve 12. století, rušit nechce.

autoři: Zahraničí, Reuters | 14. 9. 2011 12:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama