Irsko hasí problém. Soud legalizoval pervitin a extázi

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 11. 3. 2015 13:36
Dekriminalizaci obchodu s narkotiky způsobil výrok Nejvyššího soudu, který shledal Zákon o zneužití léků a návykových látek z roku 1977 protiústavním.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

Dublin - Počínaje půlnocí na úterý začaly být v Irsku zcela legální stovky drog, a to včetně pervitinu, extáze či ketaminu.

Dekriminalizaci obchodu s narkotiky způsobil poněkud nešťastný výrok Nejvyššího soudu, který shledal Zákon o zneužití léků a návykových látek z roku 1977 protiústavním.

Veškeré zakázané drogy tak de jure i de facto legalizoval, napsal zpravodajský server The Journal.

Přestože šokovaná irská vláda i parlament jednaly, jak nejrychleji mohly, psychotropní látky budou znovu postaveny mimo zákon až o půlnoci ze středy na čtvrtek, na základě právního předpisu, jenž byl přijat ve stavu legislativní tísně.

Ten už byl zákonodárcům předložen a ve středu odpoledne následně schválen.

Uživatelé drog, kteří se v Irsku stihli nebo do půlnoci stihnou zásobit, se však rozhodně protiprávního jednání nedopustí a policie by neměla stíhat ani ty, kdo v té době vyrobí, dovezou, nabídnou, zprostředkují nebo jinak opatří omamnou nebo psychotropní látku, jež omylem vypadla ze seznamu.

Smůlu mají jen lidé holdující starším typům drog. "Legislativní změna se sice nedotkla držení, výroby a prodeje heroinu, kokainu a marihuany, ale měla vliv na některé novější psychoaktivní substance," přiznala v opatrném tiskovém prohlášení irská vláda.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na světě se vloni prodalo víc zbraní, výrobci za ně utržili v přepočtu necelých 10 bilionů korun

Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů loni navýšila objem prodeje zbraní o 4,6 procenta na 420 miliard dolarů (zhruba 9,7 bilionu korun). Uvedl to v pondělí ve své zprávě Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Podle švédského ústavu zvýšily objemy prodeje především největší koncerny. Protože ale chybí dostatečné údaje z Číny, zpráva je nezohledňuje.

Mezi zeměmi jsou jedničkou mezi prodejci zbraní Spojené státy, které loni prodaly o 7,2 procenta zbraní více než v předchozím roce a na celosvětovém prodeji zbraní se podílely 59 procenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy