Íránem se šíří podezření o tajných pohřbech opozičníků

Naďa Straková
31. 8. 2009 14:11
Při červnových volebních nepokojích přišlo o život několik desítek lidí
Hřbitov Behešte Zahra.
Hřbitov Behešte Zahra. | Foto: Martin Novák

Teherán - Teheránské úřady souhlasí s vyšetřením nařčení z tajného pohřbívání aktivistů zadržených při povolebních protestech. Informuje o tom americká stanice CNN s odvoláním na íránská média.

Obvinění, které proti vládním jednotkám vznesla opozice, prozkoumá komise složená z představitelů teheránské radnice.

Informace o mučených a znásilněných demonstrantech přinesla minulý týden íránská agentura Nurúz News. Ta také tvrdí, že ti, kteří mučení nepřežili, byli tajně pohřbeni na teheránském hřbitově Behešte Zahra v sekci číslo 302.

Vláda toto nařčení odmítla, ale slíbila, že celou záležitost prošetří.

„Každý den někdo v Teheránu zemře a my nevíme, o koho jde," okomentoval pohřby, ke kterým mělo dojít v sekci 302, mluvčí teheránské radnice Chozrau Danešú.

Jednou z obětí byla žena jménem Saida Agaphourová, jejíž rodina říká, že byla tajně pohřbena na hřbitově Behešte Zahra. Informovaly o tom agentury Nurúz news a Parleman News .Vládní jednotky si pro ni podle slov rodiny dokonce přijely až domů.

Behešte Zahra je obrovský hřbitov na jihu Teheránu, který se nachází blízko mauzolea imáma Chomejního. Na hřbitově spočívají také ostatky vojáků, zabitých během války s Irákem v osmdesátých letech.

Prezidentské volby se konaly 12. června. Mahmúd Ahmadínežád v nich podle oficiálních výsledků porazil Míra Hosejna Musávího, ale podle opozice a mnoha Íránců byly volby zfalšované.

Íránská vláda proti protestům proti výsledkům prezidentských voleb tvrdě zakročila a v současné době soudí opoziční předáky, které viní z podněcování nepokojů.

Zatímco vláda tvrdí, že při protestech zemřelo 26 lidí, opozice říká, že jich bylo minimálně 69.

Ahmadínežád je blízký nejvyššímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Má také podporu Revolučních gard - elitních ozbrojených jednotek, které jsou hlavní vojenskou oporou režimu a ovládají také do značné míry íránskou ekonomiku.

 

Právě se děje

před 51 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy