Íránci přijali pozvání Obamy k jednacímu stolu

Martin Novák Martin Novák
14. 4. 2009 10:07
Americký prezident podle tisku nežádá okamžitě zastavit obohacování uranu
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán - Zatímco Severní Korea „stávkuje" a rozhodla se přerušit jednání s velmocemi o svém jaderném programu, Írán slibuje opak.

Vedení islámské republiky reagovalo kladně na dopis představitelů šesti zemí, kteří pozvali íránské politiky k jednání. Pod textem dopisu jsou podpisy prezidentů či premiérů USA, Velké Británie, Francie, Německa, Ruska a Číny.

Deník New York Times navíc dnes s odvoláním na věrohodné vládní zdroje napsal, že americký prezident Barack Obama chystá vůči Íráncům významný ústupek.

Na rozdíl od svého předchůdce George Bushe nepodmíní rozhovory tím, že Teherán nejprve musí zastavit obohacování uranu a další činnost, která může vést k sestrojení atomové bomby.

List cituje nejmenované evropské diplomaty, podle nichž Írán na podmínku zastavení obohacování uranu nepřistoupí a rozhovory by tak ztroskotaly hned na počátku.

Ve svém pražském projevu Barack Obama nastínil svůj plán na významnou redukci atomových zbraní ve světě.
Ve svém pražském projevu Barack Obama nastínil svůj plán na významnou redukci atomových zbraní ve světě. | Foto: Ondřej Besperát

Íránské vedení v neděli  dopis šesti velmocí ocenilo. „Vítáme dialog a konstruktivní spolupráci," řekl v televizi vrchní íránský zmocněnec pro jednání o íránském jaderném programu Sáad Džalílí.

Ten hovořil o návrhu telefonicky s vysokým představitelem EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou.

Teherán ale tvrdí, že Obamova slova nestačí a jsou třeba i činy.

„Chováme respekt k Baracku Obamovi, ale chceme vidět skutečné změny v americkém přístupu k nám. Nejenom sliby," řekl íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel.

Žádné konkrétní datum, kdy by rozhovory zástupců šesti velmocí a Íránu měly začít, zatím stanoveno nebylo.

(Text pokračuje pod grafikou)

Foto: Aktuálně.cz

V USA, Evropě a zejména Izraeli panují obavy z toho, že Íránci lžou, když hovoří o svém nukleárním programu jako o mírovém. Především Izrael tvrdí, že vyzbrojení Íránu jadernou bombou považuje za existenční hrozbu.

Někteří izraelští politici i bývalý americký prezident George Bush odmítli vyloučit použití síly vůči islámské republice. Obama se zatím k možnosti krajního válečného řešení nevyslovil.

Český ministr zahraničí při své nedávné návštěvě Jeruzaléma řekl izraelským politikům, že útok na Írán by byl katastrofou.

Izraelská a americká zpravodajská služba se liší v odhadu, kdy by mohl mít Írán nejdříve k dispozici atomovou hlavici. Podle Izraelců to může být už příští rok, podle Američanů je to ještě otázka několika let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy