Íránci přijali pozvání Obamy k jednacímu stolu

Martin Novák Martin Novák
14. 4. 2009 10:07
Americký prezident podle tisku nežádá okamžitě zastavit obohacování uranu
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán - Zatímco Severní Korea „stávkuje" a rozhodla se přerušit jednání s velmocemi o svém jaderném programu, Írán slibuje opak.

Vedení islámské republiky reagovalo kladně na dopis představitelů šesti zemí, kteří pozvali íránské politiky k jednání. Pod textem dopisu jsou podpisy prezidentů či premiérů USA, Velké Británie, Francie, Německa, Ruska a Číny.

Deník New York Times navíc dnes s odvoláním na věrohodné vládní zdroje napsal, že americký prezident Barack Obama chystá vůči Íráncům významný ústupek.

Na rozdíl od svého předchůdce George Bushe nepodmíní rozhovory tím, že Teherán nejprve musí zastavit obohacování uranu a další činnost, která může vést k sestrojení atomové bomby.

List cituje nejmenované evropské diplomaty, podle nichž Írán na podmínku zastavení obohacování uranu nepřistoupí a rozhovory by tak ztroskotaly hned na počátku.

Ve svém pražském projevu Barack Obama nastínil svůj plán na významnou redukci atomových zbraní ve světě.
Ve svém pražském projevu Barack Obama nastínil svůj plán na významnou redukci atomových zbraní ve světě. | Foto: Ondřej Besperát

Íránské vedení v neděli  dopis šesti velmocí ocenilo. „Vítáme dialog a konstruktivní spolupráci," řekl v televizi vrchní íránský zmocněnec pro jednání o íránském jaderném programu Sáad Džalílí.

Ten hovořil o návrhu telefonicky s vysokým představitelem EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou.

Teherán ale tvrdí, že Obamova slova nestačí a jsou třeba i činy.

„Chováme respekt k Baracku Obamovi, ale chceme vidět skutečné změny v americkém přístupu k nám. Nejenom sliby," řekl íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel.

Žádné konkrétní datum, kdy by rozhovory zástupců šesti velmocí a Íránu měly začít, zatím stanoveno nebylo.

(Text pokračuje pod grafikou)

Foto: Aktuálně.cz

V USA, Evropě a zejména Izraeli panují obavy z toho, že Íránci lžou, když hovoří o svém nukleárním programu jako o mírovém. Především Izrael tvrdí, že vyzbrojení Íránu jadernou bombou považuje za existenční hrozbu.

Někteří izraelští politici i bývalý americký prezident George Bush odmítli vyloučit použití síly vůči islámské republice. Obama se zatím k možnosti krajního válečného řešení nevyslovil.

Český ministr zahraničí při své nedávné návštěvě Jeruzaléma řekl izraelským politikům, že útok na Írán by byl katastrofou.

Izraelská a americká zpravodajská služba se liší v odhadu, kdy by mohl mít Írán nejdříve k dispozici atomovou hlavici. Podle Izraelců to může být už příští rok, podle Američanů je to ještě otázka několika let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy