Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád oznámil, že jeho země již obohacuje uran v 6000 centrifugách, což je dvojnásobek dříve přiznaného množství.
Prezident navíc prohlásil, že se na tomto počtu dohodl s vyjednavači mezinárodního společenství. Spojené státy však takovou interpretaci odmítly.
"Islámský Írán má nyní 6000 centrifug," citovala Ahmadínežáda státní tisková agentura Fars.
Podle prezidenta je tento počet přijatelný pro stálé členy Rady bezpečnosti a Německo (skupina P5+1), které s Teheránem o ukončení jeho jaderného programu vyjednávají.
"Souhlasily, že současný počet 5 nebo 6 tisíc centrifug nebude navýšen a že provoz tohoto množství centrifug není problém," citovalo prezidenta státní rádio.
Jednají i Američané
Rada bezpečnosti na Írán uvalila již trojí sankce. Obává se, že jeho jaderný program je určen na výrobu jaderné zbraně.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která má kontrolu jaderných programů na starosti, však nic takového nepotvrdila.
Země P5+1 naposledy s Íránem jednaly před týdnem v Ženevě. Přes průlomovou přítomnost vysokého amerického diplomata Williama Burnse k žádnému posunu nedošlo.
Burns, který je trojkou na ministerstvu zahraničí, je nejvýše postaveným činitelem Spojených států, který s Íránci zasedl k jednomu stolu od islámské revoluce roku 1979.
Další sankce čekají
Podle Spojených států má Teherán ještě týden, aby odpověděl na předloženou nabídku ekonomických a bezpečnostních pobídek. Jinak mu hrozí další sankce.
Ahmadínežádova proklamace o dvojnásobném počtu centrifug k obohacování uranu napětí mezi vyjednavači pravděpodobně ještě zvýší.
"Prohlášení jako toto, ať už je skutečný počet (centrifug) jakýkoliv, nejsou produktivní a budou Írán pouze více izolovat od mezinárodního společenství," citovala televize Al-Džazíra tiskového asistenta Bílého domu Carltona Carrolla.
Podle Carrolla se skupina P5+1 na žádném množství operujících centrifug s Teheránem nedohodla.