Írán testoval raketu, která svým doletem ohrozí Izrael

Zahraničí Zahraničí
28. 9. 2009 11:09
Rakety Šaháb-3 doletí až 2000 kilometrů.
Íránský prezident má zbraň, kterou může ohrozit Izrael z domovské půdy.
Íránský prezident má zbraň, kterou může ohrozit Izrael z domovské půdy. | Foto: Reuters

Teherán - Až dva tisíce kilometrů vzdálený cíl, tedy například Izrael, dokáže zasáhnout raketa Šaháb-3, kterou dnes úspěšně odzkoušel Írán. Podle ČTK odvysílala záběry z jejího testu íránská televize Press TV za zvukového doprovodu muslimské modlitby a oznámila, že test byl úspěšný.

Vojenské cvičení, během něhož se již druhý test této rakety odehrál, začalo v neděli a vojáci při něm vypálili i několik raket středního a krátkého doletu. Íránské zdroje však nespecifikovaly, zda řadí Šaháb-3 k raketám dlouhého doletu.

Znepokojující je právě možnost doletu této rakety na území Izraele, jehož existenci Írán v čele s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem neuznává.

Zpráva o testech rakety navíc přichází jen dva dny poté, co Írán oznámil, že buduje nové zařízení na obohacování uranu. Právě to znepokojilo mezinárodní pozorovatele.

Ministerstvo zahraničí se snaží svět uklidnit prohlášením, že nově stavěná továrna ničím neporušuje normy mezinárodního práva. „Toto zařízení bude podobně jako zařízení už vybudované v Natanzu otevřeno pro inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Teherán je připraven vyjasnit všechny otázky související s novým nukleárním provozem," uvedl mluvčí ministerstva Hasan Kaškaví.

Írán tvrdí, že obohacený uran bude využívat pouze k civilním účelům a nepokouší se vyrobit atomovou bombu. Zároveň však přiznal, že dokáže vyrobit zařízení, která umožní i vojenské využití.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy