Írán má plyn pro Nabucco. Spojí i Ahmadínežáda s EU?

Martin Novák Martin Novák
7. 1. 2010 8:58
Turkmenistán se ve vývozu energie stává nezávislejším na Rusku
Foto: Reuters

* Turkmenistán zprovoznil krátce po sobě dva nové plynovody do Číny a Íránu * Jedna z hlavních otázek kolem Nabucca: Bude do projektu zahrnut Írán? * V Turkmenistánu jsou obrovské zásoby plynu, světoví těžaři se rvou o kontrakty

Ašgabat - Na mapě Asie přibyl nový plynovod. Za přítomnosti íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda bylo ve středu slavnostně uvedeno do provozu potrubí z Turkmenistánu do Íránu.

Nová trasa umožní roční dodávku dvaceti miliard kubíků turkménského plynu.

Turkmenistán má obrovské zásoby, jedny z největších na světě. Dosud ale musel využívat tranzitu jen přes Rusko, protože jiná potrubí nebyla k dispozici.

Teď během měsíce otevřel hned dva. Kromě západního do Íránu ještě předtím plynovod východním směrem do Číny, takže bude asijské velmoci dodávat ročně 40 miliard kubíků plynu. Vliv Ruska na obchodování s plynem v Asii to poněkud oslabuje.

Foto: Reuters

Středeční slavnost na íránsko-turkménské hranici byla ostře sledována všemi, kdo mohou mít prospěch z plánovaného 3330 kilometrů dlouhého plynovodu Nabucco.

Ten má v budoucnosti, možná už od roku 2014, přivádět do Evropské unie plyn ze Střední Asie přes Gruzii a Turecko. Tedy mimo území Ruska a Ukrajiny, jejichž spory o plyn před rokem vyústily v několikadenní zastavení dodávek pro Evropu.

Právě Turkmenistán má být jedním z klíčových dodavatelů pro Nabucco.

Hlavní uvažovanou variantou je sice napojení přes Kaspické moře do Ázerbájdžánu a pak dále do Gruzie a Turecka, ale vedení konsorcia Nabucco zatím nevyloučilo, že trasa může vést i přes Írán.

Turkménské tanečnice před prezidenty Dmitrjem Medveděvem a Gurbanguly Berdymuchamedovem.
Turkménské tanečnice před prezidenty Dmitrjem Medveděvem a Gurbanguly Berdymuchamedovem. | Foto: Reuters

Což by znamenalo, že středeční otevření nového potrubí zvýší naděje Nabucca na včasnou a rentabilní realizaci.

"Z tohoto projektu budou profitovat všechny země regionu," řekl na slavnosti íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

O tom, zda nakonec Írán bude přizván i k projektu Nabucco a potrubí povede na jeho území, se vedou spory.

Z politických důvodů si účast Íránu nepřejí Spojené státy, v Evropské unii zatím nepanuje jednotný názor. Šéf konsorcia Nabucco, Rakušan Reinhard Mitschek loni prohlásil, že zapojení Íránu zůstává na stole jako jedna z možností.

Pro Nabucco, které bude končit v Rakousku, se dále počítá také s plynem z Ázerbájdžánu a Iráku.

Foto: Aktuálně.cz

Turkmenistán skrývá pod svým převážně pouštním povrchem dosud ještě ne zcela probádané množství plynu. Například zásoby v nalezišti Jižní Iolotan se odhadují až na 14 bilionů kubíků.

O kontrakty se v této čtyřmilionové bývalé sovětské republice ucházejí i giganti jako jsou americký Chevron nebo čínská CNPC.

Větší zapojení Turkmenistánu do mezinárodní energetické sítě napomohla před třemi lety smrt paranoidního diktátora Saparmurata Nijazova alias Turkmenbašiho. Ten zemi držel dlouho v izolaci, kterou jeho nástupce Gurganguly Berdymuchamedov postupně prolamuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy