Podnět k vyšetřování dali američtí vojáci. Nedávno zatkli skupinu 22 mužů v policejních uniformách, kteří se chystali k vraždě sunnitského muslima. Navíc byla v posledních dnech na třech místech v Bagdádu nalezena těla několika zastřelených sunnitů. Naposledy dnes brzy ráno dalších pěti mužů, které vrazi před smrtí spoutali a zavázali jim oči.
Extremisté policisty
Američané mají podle listu Chicago Tribune důkaz, že zatčení jsou zaměstnanci iráckého ministerstva vnitra. Byli prý najati jako silniční kontrola. Velení amerických sil se domnívá, že do policejních jednotek vstoupilo mnoho šíitských extremistů s cílem vraždit sunnitské muslimy.
V Basře, Nadžafu a Karbalá na jihu země zase panuje podezření, že v nově budované policii tvoří většinu mužů stoupenci radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra.
Ten už dvakrát vyvolal povstání proti americkým vojákům a stále žádá odchod mezinárodních jednotek z Iráku. Sadr chce, aby se Irák v zahraniční politice orientoval na Írán, a nikoliv na Spojené státy.
Msta za minulost
Irácká ministryně lidských práv Nirmín Usmánová prohlásila, že do vražd mohou být zapojeni zaměstnanci ministerstva vnitra přinejmenším tím, že poskytují gangům uniformy a informace o obětech.
Do řad policie se hlásí mnoho lidí, protože je to v současném Iráku jedna z mála možností, jak sehnat zaměstnání.Sunnitští politici tvrdí, že se šíité vraždami mstí za minulost. Za vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna Iráku vládli menšinoví sunnité, zatímco šíité byli podobně jako Kurdové diskriminováni a pronásledováni.
Jádro povstalců a teroristů, bojujících od roku 2003 proti nové vládě a zahraničním vojákům v zemi, tvoří sunnité. Působí především v takzvaném sunnitském trojuhelníku mezi Bagdádem, Ramadí a Fallúdžou.