Irácká bilance: 7 let násilí, 70 000 zmařených životů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 2. 2012 20:38
Nejkrvavější byl rok 2006, kdy zemřelo přes 21 tisíc osob
Truchlící ženy po jednom z letošních sebevražedných útoků v Bagdádu.
Truchlící ženy po jednom z letošních sebevražedných útoků v Bagdádu. | Foto: Reuters

Bagdád - Násilnosti v Iráku si v letech 2004 - 2011 vyžádaly bezmála 70 tisíc mrtvých a přes 239 tisíc zraněných. Ve středu o tom informovala irácká vláda.

Jedná se především o oběti teroristických útoků, ale i vojenských operací a kriminality.

Bagdád bilanci sestavil na základě údajů ministerstva zdravotnictví a Národní bezpečnostní rady.

"Počet mrtvých od 5. dubna 2004 do 31. prosince 2011 stoupl na 69 263 mučedníků a 239 133 raněných," uvedl v prohlášení mluvčí irácké vlády. Nejvíce lidí, 23 898, bylo ve sledovaném období zabito v hlavním městě.

Vůbec nejkrvavější byl rok 2006, kdy se země potýkala s vlnou sektářského násilí. Ta si vyžádala přes 21 tisíc mrtvých a více než 39 tisíc zraněných.

Loni se počet obětí násilností vyšplhal na 2777, letos už mají násilné útoky na svědomí přes 200 mrtvých.

Spojenci, v čele s USA, provedli v roce 2003 invazi do Iráku, která ještě v témže roce vedla k pádu diktátorského režimu prezidenta Saddáma Husajna.

Bojové jednotky armády Spojených států v zemi zůstaly do loňského prosince. Iráčtí činitelé po jejich stažení varovali před eskalací násilí a vyjádřili obavy z možného oživení střetů mezi sunnitskými a šíitskými ozbrojenci.

Zdroje Pentagonu hovoří o nejméně 90 000 mrtvých z irácké války. Některé místní zdroje uvádějí počet osob, které v zemi zahynuly od okamžiku americké invaze, ve stovkách tisíc.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy