Pijí ze záchoda a měsíc se nemohou umýt. Inspekce popsala, jak USA zadržují migranty

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
3. 7. 2019 20:29
Spolu s přísnější migrační politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa se plní detenční centra v Texasu u hranic s Mexikem. V některých případech ale příliš. Američtí inspektoři, kteří navštívili jedno takové zařízení, hovoří o katastrofálních podmínkách. Celkem 756 migrantů v jednom z táborů má k dispozici jen čtyři sprchy a k jídlu často dostávají jen sendviče.
Migranti ilegálně přecházející z Mexika do Texasu.
Migranti ilegálně přecházející z Mexika do Texasu. | Foto: Reuters

"Cela číslo 1 má kapacitu 35 lidí, ale napočítali jsme okolo 155 dospělých mužských cizinců v místnosti, kde je možné pouze stát. Pro cizince neexistuje žádný prostor, kam by si lehli a mohli spát. V cele jsou jedna toaleta a dřez," píše se v souhrnné zprávě amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost, kterou v pondělí zveřejnil server NBC News

Jde o výpověď inspektorů, kteří v květnu kontrolovali nejmenované zařízení v El Pasu. A popis tvrdých podmínek v táborech pro zadržené migranty, kteří nelegálně vstoupili do USA, pokračuje.

Teplota v místnostech se podle dokumentu pohybuje okolo 26 stupňů Celsia, naměřeno bylo i 30 stupňů. Zadržovaní lidé, kteří nemají náhradní oblečení ani možnost se osprchovat, nosí celé dny i týdny jeden oděv. Ten, ve kterém je dopadla pohraniční stráž.

"Buňky byly cítit něčím, co mohl být odér nemytých těl, neošetřený průjem a znečištěné oděvy nebo pleny," uvádí dále kontroloři.

Ti informovali i o špatném zdraví migrantů a problémech s jídlem, kdy řada lidí dostávala jen pečivo. "Také jsme slyšeli, že agenti chodí do nemocnice se 165 nemocnými v průměru pětkrát denně," píše se ve zprávě s tím, že v rámci jediného dne se 75 migrantů léčilo kvůli vším a zařízení muselo zřídit karanténu kvůli vypuklé chřipce, planým neštovicím a svrabu.

V době inspekce navíc dva civilní zaměstnanci platili jídlo pro více než 1000 migrantů svými kreditkami, které na to nebyly určeny. Jídlo pro nejmenší děti v zařízení nicméně dostupné bylo, na rozdíl od čistého oblečení a matrací ke spaní.

Lidé pijí ze záchoda, popisuje kongresmanka

Závěrům květnové inspekce odpovídá i tvrzení newyorské demokratické kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortezové, která v minulých dnech sama navštívila jedno z detenčních zařízení v Clintu ve státě Texas. Místní podmínky označila za "děsivé". Příslušníci celní správy a ochrany hranic (CBP) na ni navíc podle jejího tvrzení měli sexuální narážky.

"Už chápu, proč mi důstojníci tak fyzicky a sexuálně vyhrožovali. Drželi ženy v celách bez vody a říkali jim, aby pily z toalet," napsala kongresmanka na Twitteru.

"Teď jsem viděla vnitřek těchto zařízení. […] Lidé pijí z toalet a důstojníci se smějí členům Kongresu," uvedla Ocasio-Cortezová s tím, že nadřízení hlídačů tvrdí, že "důstojníci jsou pod stresem" a občas se nechovají zcela vhodně.

Ocasio-Cortezová také tvrdí, že se protlačila do jedné z ženských cel, kde jí zadržená migrantka řekla, že s nimi důstojníci vedou "psychologickou válku". Bez důvodu a v podivný čas vcházejí dovnitř a častují je nadávkami.

Newyorská kongresmanka přitom není jediným demokratickým politikem, který v poslední době navštívil jižní hranice USA. Podobné zážitky si z návštěvy odnesl i člen Sněmovny reprezentantů Joaquin Castro, který pak na Twitteru zveřejnil video.

"Tento okamžik zachycuje, jaké to je pro ženy ve vazbě CBP - dělí se o stísněné buňky, některé jsou zadržovány už více než 50 dní a jsou jim odpírány sprchy po dobu až 15 dnů i život zachraňující léky. Pro některé to také znamená být odděleny od svých dětí," napsal Castro, jehož bratr Julián usiluje o demokratickou kandidaturu na prezidenta ve volbách 2020.

Čistá a dobře spravovaná, hodnotí centra úřad

Květnový dokument také varuje, že kvůli děsivým podmínkám se hlídači v zařízeních obávají možného povstání, a proto mezi migranty nosí zbraně. Běžný postup je přitom takový, že je při vstupu do zadržovacího prostoru zamykají do skříněk.

"Současná situace, kdy se migranti jednoduše vzdávají hraniční hlídce (a ta je musí zadržet), způsobuje nízkou morálku a velkou úzkost. Mezi agenty jsme zaznamenali více pití, domácího násilí a finančních problémů," uvádí zpráva.

Server NBC News zprávu zveřejnil jen několik dní poté, co Trumpův dočasně pověřený šéf Úřadu celní a hraniční ochrany Kevin McAleenan v pátek oznámil, že prosakující mediální informace o špatných podmínkách pro děti migrantů v El Pasu jsou "nepodložené".

Detenční centra jsou podle něj "čistá a dobře spravovaná", cituje ho britský server The Guardian. Podle administrativy jsou nedostatky výsledkem hromadění lidí na místech, kde by měli správně zůstávat nejdéle 72 hodin. Přes 500 migrantů ze 756, které inspekce v květnu kontrolovala, ale bylo na místě delší dobu.

Hraniční patrola navíc čelí kritice poté, co server ProPubica v pondělí zveřejnil zprávy o tom, že někdejší příslušníci CBP v soukromé facebookové skupině sdílejí urážlivý obsah na adresu migrantů i politiků. Skupina má okolo 9500 členů, napsala agentura Reuters.

"Tyto příspěvky jsou naprosto nevhodné a v rozporu se ctí a bezúhonností, kterou od našich agentů dennodenně vidím a očekávám," uvedla v prohlášení šéfka americké pohraniční hlídky Carla Provostová.

Video: Trumpova zeď rozdělila USA. Nejvíce se prezidenta děsí sami republikáni, říká Lukeš.

Jsou to republikáni, kdo tlačí prezidenta k tomu, aby vládu podruhé bez peněz nenechával, říká historik Igor Lukeš působící na univerzitě v Bostonu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy