Indonéské pouliční pěvecké soutěže hubí ptáky. Odchyt a chov je miliardový byznys

Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 4. 2020 16:19
Ptačí zpěv nesoucí se indonéskými lesy by brzy mohl utichnout. Příčinou vymírání ptáků ale není klimatická změna a ubývání míst přirozeného výskytu, ale záliba místních v chování ptáků pro soutěže ve zpěvu.
Pták šáma, ilustrační foto.
Pták šáma, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Jedním z letošních vítězů soutěže je pták šáma, který je známý pro svůj zpěv a schopnost napodobovat zvuky jiných ptáků. Uspěl v konkurenci dalších 76 ptáků, kteří byli v klecích pověšeni do volného prostranství, ve kterém se kromě nich mohli pohybovat pouze sudí.

Ti se mezi pokřikováním a povzbuzováním majitelů na své svěřence zaměřují na melodii, hlasitost a délku zpěvu. Podle amerického deníku New York Times soutěže připomínají spíš zápasy v boxu.

Hlavní cenu této soutěže si odnesl 40letý bývalý zaměstnanec univerzity Andika Asa, který získal 430 dolarů (v přepočtu přes deset tisíc korun).

Chovatelství ptáků za účelem účasti v pěveckých soutěžích není pro Indonésany ničím výjimečným. Každý rok se v zemi koná více než tisíc soutěží a účastní se jich i státní úředníci, policisté, nebo dokonce prezident země Joko Widodo.

Záliba pěveckých soutěží ptactva však zvedá poptávku po ptácích, kteří tak nelegálně mizí z volné přírody. Její ochránci se obávají, že by to mohlo vést k jejich vyhynutí nebo zhroucení ekosystému, který závisí na roli ptactva při opilování.

Víc ptáků v zajetí než ve volné přírodě

Na problém mizejícího ptactva se zaměřili i vědci z univerzity Manchester Metropolitan. Podle jejich studie doma chová ptactvo až třetina indonéských domácností. V zajetí je tak drženo přibližně 75 milionů ptáků, což představuje vyšší číslo než počet ptáků žijících ve volné přírodě, popisuje výsledky studie server The Ecologist.

Marison Guciano, zakladatel organizace Flight zaměřující se na ochranu ptactva, odhaduje, že různými způsoby odchytu, který je méně náročný než chovatelství ptáků, z indonéské přírody ročně zmizí až dvacet milionů ptáků.

"Obchod se zpěvnými ptáky se stal hlavní hrozbou jejich přežití v jihovýchodní Asii. Každý rok jsou miliony těchto krásných ptáků nelegálně lapeny a my musíme jednat nyní, než dosáhneme momentu, ze kterého není návratu," řekl profesor ekologie přírody Stuart Marsden.

Přímo před očima

Před dvěma lety indonéské ministerstvo pro životní prostředí dalo oblíbené ptáky šámy na seznam chráněných druhů. Krok vyvolal nevoli mezi majiteli ptáků, kteří obsadili kanceláře ministerstva, a že údajně ohrožený není, dokazovali vlastní studií. Po čtyřech týdnech naléhání ministerstvo svůj návrh stáhlo.

Podpory se ministerstvo nedočká ani u politiků, policie nebo vojáků, kteří jsou podle informací New York Times do nelegálních obchodů s ptactvem také zapojeni nebo v tom alespoň vidí povzbuzení pro místní ekonomiku. Ročně prodej ptáků, klecí, jídla a veterinárních léků dosahuje až 120 milionů dolarů (přes tři miliardy korun), uvádí americký deník.

"Tuhle práci dělám, abych přežil," vysvětlil Indonésan Afrizal, který ptáky loví již patnáct let. Za oblíbené druhy, jako je například šáma, může získat i několik tisíc dolarů. "Samozřejmě, že se cítím provinile. A když umřou, jsem smutný daleko víc," dodává muž, který odhaduje, že už odchytil přes 200 tisíc ptáků.

Podle Marisona Gucianiho z organizace Flight je obchodování s ptactvem považované za normální. "Nelegální obchod probíhá přímo před našima očima," popisuje.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy