Indonéské pouliční pěvecké soutěže hubí ptáky. Odchyt a chov je miliardový byznys

Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 4. 2020 16:19
Ptačí zpěv nesoucí se indonéskými lesy by brzy mohl utichnout. Příčinou vymírání ptáků ale není klimatická změna a ubývání míst přirozeného výskytu, ale záliba místních v chování ptáků pro soutěže ve zpěvu.
Pták šáma, ilustrační foto.
Pták šáma, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Jedním z letošních vítězů soutěže je pták šáma, který je známý pro svůj zpěv a schopnost napodobovat zvuky jiných ptáků. Uspěl v konkurenci dalších 76 ptáků, kteří byli v klecích pověšeni do volného prostranství, ve kterém se kromě nich mohli pohybovat pouze sudí.

Ti se mezi pokřikováním a povzbuzováním majitelů na své svěřence zaměřují na melodii, hlasitost a délku zpěvu. Podle amerického deníku New York Times soutěže připomínají spíš zápasy v boxu.

Hlavní cenu této soutěže si odnesl 40letý bývalý zaměstnanec univerzity Andika Asa, který získal 430 dolarů (v přepočtu přes deset tisíc korun).

Chovatelství ptáků za účelem účasti v pěveckých soutěžích není pro Indonésany ničím výjimečným. Každý rok se v zemi koná více než tisíc soutěží a účastní se jich i státní úředníci, policisté, nebo dokonce prezident země Joko Widodo.

Záliba pěveckých soutěží ptactva však zvedá poptávku po ptácích, kteří tak nelegálně mizí z volné přírody. Její ochránci se obávají, že by to mohlo vést k jejich vyhynutí nebo zhroucení ekosystému, který závisí na roli ptactva při opilování.

Víc ptáků v zajetí než ve volné přírodě

Na problém mizejícího ptactva se zaměřili i vědci z univerzity Manchester Metropolitan. Podle jejich studie doma chová ptactvo až třetina indonéských domácností. V zajetí je tak drženo přibližně 75 milionů ptáků, což představuje vyšší číslo než počet ptáků žijících ve volné přírodě, popisuje výsledky studie server The Ecologist.

Marison Guciano, zakladatel organizace Flight zaměřující se na ochranu ptactva, odhaduje, že různými způsoby odchytu, který je méně náročný než chovatelství ptáků, z indonéské přírody ročně zmizí až dvacet milionů ptáků.

"Obchod se zpěvnými ptáky se stal hlavní hrozbou jejich přežití v jihovýchodní Asii. Každý rok jsou miliony těchto krásných ptáků nelegálně lapeny a my musíme jednat nyní, než dosáhneme momentu, ze kterého není návratu," řekl profesor ekologie přírody Stuart Marsden.

Přímo před očima

Před dvěma lety indonéské ministerstvo pro životní prostředí dalo oblíbené ptáky šámy na seznam chráněných druhů. Krok vyvolal nevoli mezi majiteli ptáků, kteří obsadili kanceláře ministerstva, a že údajně ohrožený není, dokazovali vlastní studií. Po čtyřech týdnech naléhání ministerstvo svůj návrh stáhlo.

Podpory se ministerstvo nedočká ani u politiků, policie nebo vojáků, kteří jsou podle informací New York Times do nelegálních obchodů s ptactvem také zapojeni nebo v tom alespoň vidí povzbuzení pro místní ekonomiku. Ročně prodej ptáků, klecí, jídla a veterinárních léků dosahuje až 120 milionů dolarů (přes tři miliardy korun), uvádí americký deník.

"Tuhle práci dělám, abych přežil," vysvětlil Indonésan Afrizal, který ptáky loví již patnáct let. Za oblíbené druhy, jako je například šáma, může získat i několik tisíc dolarů. "Samozřejmě, že se cítím provinile. A když umřou, jsem smutný daleko víc," dodává muž, který odhaduje, že už odchytil přes 200 tisíc ptáků.

Podle Marisona Gucianiho z organizace Flight je obchodování s ptactvem považované za normální. "Nelegální obchod probíhá přímo před našima očima," popisuje.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy