Indie si připomíná svůj Černobyl. Havárii v Bhópálu

Zahraničí Zahraničí
1. 12. 2009 13:00
Z chemičky v indickém městě unikl před čtvrtstoletím plyn. Zahynulo přes 20 tisíc lidí
Tehdejší katastrofa se odehrála v podniku nadnárodní firmy Union Carbide.
Tehdejší katastrofa se odehrála v podniku nadnárodní firmy Union Carbide. | Foto: Reuters

Bhópál - V noci z 2. na 3. prosince tomu bude 25 let od největší průmyslové havárie v dějinách lidstva, která se stala v indickém Bhópálu. Tehdejší katastrofa se odehrála v podniku nadnárodní firmy Union Carbide.

Z továrny na výrobu pesticidů unikl smrtící plyn, který zabil okamžitě přibližně až osm tisíc lidí, dalších asi dvanáct tisíc zemřelo na následky havárie a na zdraví je postiženo dalších asi půl milionu lidí. Union Carbide poté ukončila v Bhópálu činnost a ponechala areál továrny zamořený jedy.

"Příčinou chemické havárie bylo vniknutí vody do zásobníku (lidskou chybou) se skladovaným množstvím asi 40 metrů krychlových metylizokyanátu a tím byla nastartována silná exotermní reakce. Teplo způsobilo prudké zvýšení tlaku v zásobníku, což vedlo nakonec k prasknutí bezpečnostního ventilu a navíc prasklo i betonové opouzdření zásobníku," uvádí ve své studii Otakar J. Mika ze společnosti ISATech v Brně.

"Předpokládá se, že během jedné hodiny uniklo ze zásobníku do okolí pravděpodobně množství mezi 20 - 30 tunami metylizokyanátu. Přestože únik látky do životního prostředí se stal přes třicetimetrový komín, tato výška bohužel nebyla dostatečná pro bezpečné rozptýlení nebezpečné chemické látky bez významného zasažení osob," tvrdí Mika.

Protesty v Bhópálu proti společnosti Union Carbide, která v roce 1999 zfúzovala s firmou Dow Chemicals.
Protesty v Bhópálu proti společnosti Union Carbide, která v roce 1999 zfúzovala s firmou Dow Chemicals. | Foto: Reuters

"Opuchly nám oči, nemohli jsme dýchat, zvraceli jsme krev, lidé padali mrtví k zemi," vzpomínají přeživší na noc, kdy bhópálská továrna vychrlila mrak jedovatých plynů nad milionové město.

Nikdo nevěděl, co se děje, a tak lidé vybíhali do ulic. Přitom stovkám z nich mohla zachránit život rada: zůstat v domě, utěsnit okna a dýchat přes namočený hadr. Vedení chemičky navíc zprvu tvrdilo, že jde jen o látku podobnou slznému plynu.

Podle zpravodajského serveru BBC bydlí dnes mnoho lidí v těsném sousedství chemičky, což není i podle zpráv ekologických hnutí bezpečné. Sjednat náhradu škod soudní cestou se indickým úřadům nepodařilo, a tak přistoupily před dvacet lety na mimosoudní vyrovnání v částce asi 470 milionů dolarů.

Výplata odškodnění byla v průměru 270 až 530 dolarů na osobu, což postiženým mnohdy nestačilo ani na zaplacení nutné lékařské péče.

Foto: Reuters

"Přitom mnoho z těchto lidí a jejich dětí je nemocných i nadále a patrně zůstanou nemocní po celý život. Přibližně sto tisíc lidí stále potřebuje akutní lékařskou péči, ale kompenzace se na ně nevztahují," uvádí se na stránkách organizace Greenpeace. Podle nich je havárie v Bhópálu "učebnicovým příkladem toho, jak chemický průmysl odmítá přijmout odpovědnost za škody, které prokazatelně spáchal".

Union Carbide v roce 1999 fúzovala s firmou Dow Chemicals, čímž vznikla druhá největší chemická společnost na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy