Foto: Ropovod převálcoval indiány ze Standing Rock. Několikaměsíční protesty jim nepomohly

Indiáni ve sporu o výstavbu ropovodu prohráli.
Indiánský kmen Siouxů z rezervace Standing Rock protestoval proti stavbě ropovodu několik měsíců.
Na začátku prosince americké úřady zrušily povolení vést trasu nového ropovodu Dakota Access u jejich rezervace. Naděje pro indiány ale netrvala dlouho.
Nový americký prezident Donald Trump v lednu po nástupu do funkce vydal ke stavbě za 3,8 miliardy dolarů (95,5 miliardy Kč) povolení.
Na konci února pak policie vyčistila tábor Oceti Sakowin v Severní Dakotě u rezervace Standing Rock.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
3. 3. 2017 15:03
Indiánské rezervace v čele s kmenem Siouxů několik měsíců protestovaly proti stavbě ropovodu Dakota Access. Bály se, že jim ropovod zamezí v přístupu k pitné vodě. I přes masivní demonstrace se ale nakonec museli vzdát. Dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa výstavbu ropovodu napříč indiánskou rezervací umožnil.
 

Právě se děje

před 1 minutou

Do aukce kmitočtů pro síť 5G se přihlásilo sedm firem, horký kandidát ČEZ mezi nimi není

Do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G se přihlásilo sedm uchazečů. Jejich jména Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v této fázi nezveřejní. Nouzový stav, který bude platit od pondělí, nebude mít na aukci vliv. Vyplývá to z informací úřadu. ČTÚ uvedl, že všechny požadavky stávajících operátorů na vydání předběžných opatření, podané u soudu s cílem zastavit proces výběrového řízení, jsou už zamítnuty, a žádný z operátorů tak u Městského soudu v Praze se svou žádostí neuspěl.

Do aukce kmitočtů nakonec nepodala přihlášku energetická skupina ČEZ, byť polostátní firma účast dlouho zvažovala. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí firmy Ladislav Kříž. ČEZ byl opakovaně označován za jednoho z horkých kandidátů pro vstup na mobilní trh jako čtvrtý operátor. Spekulovalo se o jeho možné spolupráci s rakouským operátorem A1.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Pedofilní učitel tance, který zneužil jedenáct dívek, spáchal ve vězení sebevraždu

Smrt pedofilního učitele tance, který si odpykával devítiletý trest za pohlavní zneužívání dívek z pražských mateřských škol, kvalifikovala Vězeňská služba jako sebevraždu. Nešlo tedy o trestný čin.  Muž zemřel v dubnu v mírovské věznici.

Lektor tance zneužil v letech 2015 a 2016 deset holčiček v sedmi různých školkách, jedenáctou na letním tanečním soustředění. Dívky před skrytou kamerou líbal, hladil nebo prováděl kopulační pohyby.

U tří holčiček zašel ještě dál. Se dvěma měl orální sex. Ze třetí, šestileté, si udělal taneční asistentku, která ho doprovázela na dětských kurzech a s kterou měl sexuální vztah. Po dobu dvou let jí postupně cíleně učil různé praktiky a natáčel s ní pornografická videa. U soudu uvedl, že s ní chtěl být až do smrti. Prohlásil také, že se už ve vazbě pokusil o sebevraždu léky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy