Ikona Larry King skončil. Opustili ho diváci i politici

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
17. 12. 2010 6:48
Talk show Larry King Live byla čtvrt století stálicí a symbolem televize CNN
Larry King
Larry King | Foto: Reuters

Los Angeles - V českém televizním světě neexistuje pro adieu, které v noci zažily ve Spojených státech, analogie.

CNN odvysílala poslední živou talk show Larryho Kinga. Moderátor, který se stal symbolem první zpravodajské stanice na světě, zakončil svůj pořad vysílaný večer co večer po více než pětadvaceti letech.

Kdo se při poslední příležitosti přidá k údajně až 50 tisícům hostů jeho show, televize dopředu neprozradila. Chtěla tím zvýšit očekávání i zájem o pořad, který už obojí v posledních letech ztratil.

Jak vypadala poslední show

King ve své závěrečné show sehrál spíše než roli hostitele úlohu hosta. U moderátorského stolu s ním seděli komik Bill Maher a moderátor pěvecké soutěže American Idol Ryan Seacrest, King postupně přijímal gratulace celebrit, mezi nimiž byli i prezident Barack Obama či kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

King v samotném závěru pořadu bojoval s tím, aby se nerozplakal. Studio po jeho závěrečných slovech setmělo, osvícen zůstal jen velký mikrofon uprostřed moderátorského stolu, který byl po léta součástí loga pořadu.

Účast v Kingově show byla povinností pro každého špičkového politika či hvězdu šoubyznysu, pokud se kolem ní něco důležitého či jen zajímavého dělo.

První volby bez Kinga

Když letos na podzim vydal své paměti bývalý prezident George Bush, navštívil snad každý televizní pořad, který ve Spojených státech něco znamená. Larryho Kinga vynechal.

Podzimní kongresové volby byly také prvními v historii, při nichž CNN Kingův pořad jako součást volební noci pominula.

"Byly to pro mě nejsmutnější volby. Poprvé po 52 letech se mě jako moderátora netýkaly. Bylo to bolestivé," přiznal v rozhovoru pro Los Angeles Times King.

Z absolutního vrcholu jeho talk show, kdy v roce 1993 sledovalo souboj Al Gorea s Rossem Perotem přes 16 milionů Američanů, se průměrná sledovanost v letošním roce propadla k 700 tisíc diváků. Jen za poslední rok ztratila Kingova talk show 40 procent diváků.

Politika jako show

Američtí odborníci na média Kingovi přiznávají jednu hlavní zásluhu: že udělal z politiky téma vhodné pro hlavní vysílací čas ve všední den večer, kdy jsou lidé zvyklí sledovat seriály či zábavné soutěže. A že v důsledku toho učinil z politiků televizní celebrity.

"Před CNN a Larry Kingem si musel politik, který se ucházel o hlasy voličů, zaplatit reklamu, vyrazit do ulic nebo doufat, že se s jednou větou prosadí do večerních zpráv. Poslední možností byla pozvánka do nedělní politické diskuse, jiné k dispozici nebyly. CNN a Larry King tuto vstupní hranici pro politiky snížili," řekl deníku Politico Frank Sesno, který dříve vedl washingtonskou redakci televize a nyní přednáší žurnalistiku na univerzitě George Washingtona.

Jedním z posledních hostů v show Larryho Kinga byl na dálku z Moskvy ruský premiér Vladimir Putin
Jedním z posledních hostů v show Larryho Kinga byl na dálku z Moskvy ruský premiér Vladimir Putin | Foto: Reuters

Řada kritiků Kingovi vyčítala, že politici se v jeho pořadu objevovali rádi také - a především - proto, že King nebyl z těch novinářů, kteří by se vyžívali v "grilování" politiků s pomocí nepříjemných otázek.

Jiní naopak trochu nostalgicky poznamenávají, že politicky nepředpojaté otázky Kinga jsou něco, co v dnešním světě politického zpravodajství v USA, kdy na sebe vzájemně pokřikují zarytí příznivci pravice a levice, bolestně chybí.

53 let za mikrofonem

King začínal svou moderátorskou kariéru v roce 1957 jako DJ v miamském rádiu. Skutečnou proslulost mu však přinesla až vlastní večerní show na CNN, která se začala vysílat v červnu 1985. Jejími hosty bylo například všech osm amerických prezidentů od Richarda Nixona po Baracka Obamu. Sám King si podle svých slov nejvíc vážil rozhovoru s Frankem Sinatrou.

Poslední vydání Larry King Live nebude úplným rozloučením moderátora s televizí, která ho proslavila. S vedením CNN se dohodl, že čtyřikrát do roka připraví speciál týkající se velké události, ať už čistě americké nebo mezinárodní.

Tím, kdo po čtvrtstoletí obsadí Kingův vysílací čas v devět hodin večer s novou talk show, bude Brit Piers Morgan. Původní profesí editor deníku Mirror se v Americe proslavil jako jeden z porotců v soutěži, kterou televize Prima vysílala pod názvem Česko Slovensko má talent.

Pokud jde o historický odkaz, jeho pořad Piers Morgan Tonight jde do neférové konkurence s Larry Kingem. Co se týče definice úspěchu, budou se šéfové CNN dívat na jediný údaj: zda se podaří zvednout sledovanost ze 700 tisíc na konci Kingovy kariéry.

V konkurenci televizí Fox News a MSNBC, které tou dobou vysílají své politicky vypjaté pořady, půjde o těžko záviděníhodný úkol.

 

Právě se děje

Další zprávy