I maďarská politická scéna má svůj ´skandál Morava´

mih
16. 9. 2008 15:03
Kauza se týká sběru kompromitujících materiálů
Objevují se obvinění, že za kauzou stojí strana Fidesz Viktora Orbána. Ta to odmítá a naopak obviňuje vládní socialisty
Objevují se obvinění, že za kauzou stojí strana Fidesz Viktora Orbána. Ta to odmítá a naopak obviňuje vládní socialisty | Foto: Reuters

Budapešť - Po Česku má také Maďarsko skandál týkající se sběru kompromitujících materiálů na politiky.

Předsedkyně menší opoziční strany Maďarské demokratické fórum (MDF) Ibolya Dávidová informovala média o nahrávce, která má dokazovat, že její stranický rival na ni sháněl kompromitující materiály.

O kauze informoval slovenský deník SME.

Kdo stojí za vznikem kauzy?

Jde o záznam telefonického hovoru mezi spolumajitelem bezpečnostní agentury Jánosem Tóthem a významným maďarským podnikatelem Sándorem Csányim.

Tóth v hovoru tvrdí, že jeho firma dostala zakázku, aby našla informace poškozující političku Dávidovou. Skrze dalšího spolumajitele firmy Jánose Horvátha měl takovou objednávku zadat protikandidát Dávidové na post předsedy strany Kornél Almássy, píše deník SME.

Podle nahrávky měl celou akci financovat István Stumpf, blízký spolupracovník a bývalý ministr ve vládě současného lídra nejpopulárnější opoziční strany Fidesz Viktora Orbána. Další účastník kauzy, nynější spolumajitel bezpečnostní agentury János Horváth, byl tehdy pracovníkem Národního bezpečnostního úřadu.

Kauzu navíc zkomplikoval fakt, že sídlo bezpečnostní agentury dva dny před tiskovou konferencí političky Dávidové prohledala policie. Podle Národního bezpečnostního úřadu se tato bezpečnostní firma snažila proniknout na zabezpečené vládní servery, aby z nich získala utajované informace, informuje deník SME.

Všechny osoby zapletené do kauzy obvinění popírají. Politik hlavní opoziční strany Fidesz Ervin Demeter označil obvinění za pokus vládních socialistů skrze tajné služby kompromitovat jeho stranu.

Motivem Fideszu k případnému sběru kompromitujících materiálů na Dávidovou by mohl být fakt, že tato politička prosazuje samostatnost své strany a odmítá bližší spolupráci s Fideszem. Zároveň se však v maďarských médiích spekuluje, že je kauza vykonstruovaná.

Maďarská politická krize

Kauza přichází v době vrcholících politických sporů, které se týkají vlády menšinového kabinetu premiéra Ference Gyurcsányho.

V pondělí poslanci zamítli návrh na rozpuštění parlamentu, které by vedlo k předčasným volbám. Kromě vládních socialistů byli proti členové menší liberální strany SZDSZ, která prosazuje vznik úřednické vlády.

Premiér Gyurcsány podmínil své setrvání ve vládě schválením balíku opatření, který by podle něj měl nastartovat stagnující maďarskou ekonomiku. Všechny parlamentní strany vyjma vládních socialistů jeho návrh kritizují a nechtějí ho podpořit.

O tomto návrhu na snížení daní parlament bude hlasovat pravděpodobně v říjnu.

Více o současné politické situaci v Maďarsku si přečtěte v článku:

Gyurcsány
Gyurcsány | Foto: Ludvík Hradilek
Pod Gyurcsánym se houpe židle. Odstoupit odmítá
 

Právě se děje

Další zprávy