Hurikán Irene udeří na New York, lidé prchli pryč

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 8. 2011 10:25
Živel zeslábl, ale stále je nebezpečný. Zavírají se letiště, zastavuje hromadná doprava
Foto: Reuters

Washington - Na východní pobřeží Spojených států začalo dorážet prudké vlnobití a až třímetrové vlny. Jde o předzvěst příchodu hurikánu Irene, jehož příchod očekává Severní Karolína v sobotu.

Preventivně bylo evakuováno 200 tisíc lidí - jak turistů, tak místních.

V New Yoorku se rovněž odpoledne místního času zavřou všechna letiště pro přílety. Podle agentury AP se uzavírka týká především letišť Johna F. Kennedyho, letiště LaGuardia a letiště Newark.

"Budou uzavřena výhradně pro přílety," řekl představitel letištní správy Steve Coleman. Podle něj jde o tisíce letů. Odlety z letišť jsou zatím povoleny, ale většinu odletů z těchto letišť už zrušily samy letecké společnosti.

Odlety z uzavřených letišť jsou sice zatím povoleny, ovšem většinu startů zrušily samy letecké společnosti, například německá Lufthansa, která zrušila také lety do Filadelfie jižně od New Yorku a do Bostonu naopak dále na sever.

V New Yorku se kvůli hurikánu Irene dnes v poledne místního času zastaví také všechny druhy veřejné dopravy.

Irene zeslábla, přesto je nebezpečná

Bezpečnostní opatření pokračují navzdory tomu, že síla hurikánu Irene, která se pohybuje podél východních břehů USA na sever, klesla do první z pěti kategorií Saffirovy-Simpsonovy stupnice. Přesto podle Národního centra pro hurikány v Miami na Floridě živel zůstává velmi nebezpečný, poryvy jeho prudkých vichrů i lijáky dnes už pocítili obyvatelé v Severní Karolíně.

Zrození hurikánu. Takto Irene putovala Atlantikem:

Centrum dále sdělilo, že Ireniny vichry dosahují rychlosti 144 kilometrů v hodině. Její oko se pohybuje na sever 22kilometrovou rychlostí. Stále se blíží k Severní Karolíně, od jejíchž břehů už je necelých sto kilometrů.

Odborníci nevylučují, že při postupu blíže k pevnině může opět zesílit.

Hurikán Irene

Větry, které Irene provázejí, nyní dosahují rychlosti asi 176 km/h. Při postupu k americkému pobřeží by hurikán mohl zesílit na čtvrtý stupeň pětibodové Saffirovy-Simpsonovy stupnice, nyní je na třetím stupni. Neměl by být ale tak ničivý jako Katrina, která v roce 2005 totálně zpustošila New Orleans.

Při přechodu nad severní částí karibské oblasti Irene zabila nejméně čtyři lidi - jednoho mrtvého hlásí Portoriko, tři Dominikánská republika. Tam živel poškodil téměř 2300 domů v devíti desítkách obcí.

Živel už poničil tisíce domů

Živel už například v Dominikánské republice poničil tisíce domů.

V sedmi státech na americkém východním pobřeží byl vyhlášen stav pohotovosti - v Severní Karolíně, Marylandu, Virginii, Delaware, New Jersey, New Yorku a Connecticutu. Lidé v těchto regionech se na příchod Irene připravují například tím, že se zásobují vodou a potravinami, že zabezpečuje své domy, auta i lodě.

Povinnou evakuaci všech nízko položených oblastí New Yorku nařídil starosta města Michael Bloomberg. Týkat se má asi 250 tisí obyvatel. V přípravách na Irene a její následky bude ve státu New York pomáhat také národní garda.

Prezident Obama se kvůli hurikánu vrátil z dovolené v Massachusetts do Bílého domu již v pátek, nikoliv v sobotu, jak původně plánoval.

Ve státech Virginie, Maryland a New York byl vyhlášen stav pohotovosti. Z Washingtonu, který leží na jejich hranicích, je od pátku do neděle zrušen provoz vlaků na linkách směřujících na jih.

Washington chystá pytle s pískem

Washingtonský starosta Vincent Gray vyzval 5,6 milionu obyvatel města, aby si pečlivě hlídali evakuační trasy, a informoval je o tom, že pytle s pískem k ochraně jejich domovů před náhlými lokálními záplavami se budou plnit a rozdávat v centru města během pátku a soboty.

Ve Washingtonu se ve čtvrtek opět otevřely školy po dvoudenním uzavření budov kvůli inspekci jejich statiky po úterním zemětřesení o síle 5,8 stupně, které mělo epicentrum skoro 150 kilometrů jihozápadně od města.

Vzpomínky na Katrinu

Meteorologové netají obavy ze škod, které by Irene mohla napáchat také v New Yorku a Bostonu, tedy dalších velkoměstech, která stojí v předpokládané cestě hurikánu.

Newyorský starosta Michael Bloomberg ve čtvrtek nařídil evakuaci několika nemocnic a domovů důchodců a zrušil pořádání více než 300 nejrůznějších akcí a oslav plánovaných na víkend.

Přitom podle agentury AFP nevyloučil, že v pobřežních čtvrtích Brooklyn, Queens, Staten Island a v jižní části Manhattanu bude podle okolností nařízena povinná evakuace. Rozhodnutí má padnout v sobotu ráno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy