Hubbleův teleskop dohlédl nejdál do hlubin vesmíru

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
27. 9. 2012 7:12
Teleskop pořídil snímky galaxií vzdálených od Země 13,2 miliardy světelných let
Hubbleův teleskop nahlíží do hlubin vesmíru.
Hubbleův teleskop nahlíží do hlubin vesmíru. | Foto: NASA

Baltimore - Hubbleově vesmírnému teleskopu se podařilo "dohlédnout" do zatím nejvzdálenějších částí vesmíru, do jakých vůbec kdy pronikl.

Vědci, kteří jej obsluhují, sestavili pomocí záběrů pořízených v uplynulých deseti letech snímek s technickým označením eXtrémně hluboké pole (eXtreme Deep Field, XDF), zachycující na pět a půl tisíce galaxií vzdálených od země až 13,2 miliardy světelných let.

"XDF je nejhlubší snímek vesmíru, jaký se kdy podařilo vytvořit, a zachycuje nejméně patrné a nejvzdálenější galaxie, jaké kdy byly pozorovány," citovala agentura Reuters astronoma Gartha Illingwortha z Kalifornské univerzity v Santa Cruz. "Umožňuje nám jít ve zkoumání kosmu zpátky v čase dál než kdy předtím."

Vůbec nejvzdálenější galaxii ze souhvězdí Pece, pozorovaného v uplynulém desetiletí celkem padesátkrát, zachytil Hubbleův teleskop v okamžiku, kdy byl vesmír starý přibližně pět set milionů let. 

XDF vznikl z dřívějšího snímku HUDF (Hubbleovo ultra hluboké pole) z let 2003 až 2004, k němuž bylo přidáno dalších dva tisíce záběrů pořízených během 555 hodin detailního pozorování vesmíru.

Podle agentury Reuters to odpovídá dvěma milionům sekund expozičního času.

Hubbleův teleskop, který slouží astronomům již dvaadvacet let a který by měl jít "do důchodu" příští rok, využívá vedle hlavního objektivu také kombinovanou širokoúhlou kameru schopnou pozorovat vesmír jak v klasickém viditelném spektru světla, tak i v infračervených a ultrafialových vlnových délkách.

Co vše teleskop viděl v letech 1990-2012:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tímto způsobem je možné zachytit galaxie, které jsou až desetmiliardkrát méně zřetelné než při sledování pouhým okem.

XDF představuje "historii vesmíru v kostce", od někdejšího velkého třesku až po dnešek. Jsou na něm jak světle modré, čerstvě zrozené galaxie, tak i starší, vydávající červené světlo, jež dnes již jen zřídka produkují nové hvězdy.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy