Hubbleův teleskop dohlédl nejdál do hlubin vesmíru

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
27. 9. 2012 7:12
Teleskop pořídil snímky galaxií vzdálených od Země 13,2 miliardy světelných let
Hubbleův teleskop nahlíží do hlubin vesmíru.
Hubbleův teleskop nahlíží do hlubin vesmíru. | Foto: NASA

Baltimore - Hubbleově vesmírnému teleskopu se podařilo "dohlédnout" do zatím nejvzdálenějších částí vesmíru, do jakých vůbec kdy pronikl.

Vědci, kteří jej obsluhují, sestavili pomocí záběrů pořízených v uplynulých deseti letech snímek s technickým označením eXtrémně hluboké pole (eXtreme Deep Field, XDF), zachycující na pět a půl tisíce galaxií vzdálených od země až 13,2 miliardy světelných let.

"XDF je nejhlubší snímek vesmíru, jaký se kdy podařilo vytvořit, a zachycuje nejméně patrné a nejvzdálenější galaxie, jaké kdy byly pozorovány," citovala agentura Reuters astronoma Gartha Illingwortha z Kalifornské univerzity v Santa Cruz. "Umožňuje nám jít ve zkoumání kosmu zpátky v čase dál než kdy předtím."

Vůbec nejvzdálenější galaxii ze souhvězdí Pece, pozorovaného v uplynulém desetiletí celkem padesátkrát, zachytil Hubbleův teleskop v okamžiku, kdy byl vesmír starý přibližně pět set milionů let. 

XDF vznikl z dřívějšího snímku HUDF (Hubbleovo ultra hluboké pole) z let 2003 až 2004, k němuž bylo přidáno dalších dva tisíce záběrů pořízených během 555 hodin detailního pozorování vesmíru.

Podle agentury Reuters to odpovídá dvěma milionům sekund expozičního času.

Hubbleův teleskop, který slouží astronomům již dvaadvacet let a který by měl jít "do důchodu" příští rok, využívá vedle hlavního objektivu také kombinovanou širokoúhlou kameru schopnou pozorovat vesmír jak v klasickém viditelném spektru světla, tak i v infračervených a ultrafialových vlnových délkách.

Co vše teleskop viděl v letech 1990-2012:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tímto způsobem je možné zachytit galaxie, které jsou až desetmiliardkrát méně zřetelné než při sledování pouhým okem.

XDF představuje "historii vesmíru v kostce", od někdejšího velkého třesku až po dnešek. Jsou na něm jak světle modré, čerstvě zrozené galaxie, tak i starší, vydávající červené světlo, jež dnes již jen zřídka produkují nové hvězdy.

 

Právě se děje

Další zprávy