Hotovo? Brusel navrhl "Klausovu" výjimku, jemu se líbí

Zahraničí Zahraničí
23. 10. 2009 15:49
Český prezident dostal dopis od švédského premiéra Reinfeldta. Prý ho uspokojil
Prezident Klaus se kvůli svému postoji dočkal na Hradě několika demonstrací: Podpůrných i "odpůrných". Snímek z té protiklausovské pochází z pondělí 19. 10.
Prezident Klaus se kvůli svému postoji dočkal na Hradě několika demonstrací: Podpůrných i "odpůrných". Snímek z té protiklausovské pochází z pondělí 19. 10. | Foto: Ludvík Hradilek

* Doplnili jsme prohlášení Václava Klause, který řekl, že "návrh odpovídá představě" * Návrh mu v dopise sdělil premiér předsedajícího Švédska Frederik Reinfeldt

Praha - Způsob, jakým Evropská unie uspokojí požadavky Václava Klause a přiměje jej k podpisu Lisabonské smlouvy, nabývá konkrétních obrysů.

Česká výjimka z aplikace evropské listiny základních práv v Lisabonské smlouvě si prý nevyžádá velký zásah do existujícího textu o výjimkách pro Británii a Polsko.

Mělo by se jednat o slovo Česká republika a o čárku, která by se přidala právě k polské a britské výjimce, řekl na dnešním zasedání sněmovního výboru pro evropské záležitosti ministr Štefan Füle.

Pozor na přehlasování

Pár hodin poté, co prezident naznačil, že se mu švédský návrh líbí, dostal Ústavní soud doplnění jeho vyjádření ke stížnosti na Lisabonskou smlouvu.

Právník Aleš Pejchal, který prezidenta zastupuje, v dokumentu upozorňuje na to, že Lisabonská smlouva umožňuje přehlasovat některé členské země při schvalování změn primárního práva Evropské unie.

Výjimkou týkající se zamezení možných budoucích majetkových nároků sudetských Němců podmiňuje Klaus ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Budou o ní příští týden 29. a 30. října jednat politici všech členských zemí Unie na summitu v Lucemburku. Dva dny před začátkem summitu by měl rozhodnout také český Ústavní soud o stížnosti skupiny senátorů na Lisabonskou smlouvu.

Mluvčí českého prezidenta Radim Ochvat dnes sdělil, že Klaus obdržel návrh švédského premiéra Frederika Reinfeldta, který je odpovědí na jeho požadavek související s ratifikací Lisabonské smlouvy.

"Tento návrh odpovídá představě prezidenta a je možné s ním dále pracovat," řekl Ochvat.

Klaus už minulý týden naznačil, že nepožaduje, aby českou výjimku znovu ratifikovaly všechny členské země EU.

Prezident už se kvůli svým postojům stal i terčem lidové tvořivosti.
Prezident už se kvůli svým postojům stal i terčem lidové tvořivosti. | Foto: Repro Facebook

"Nikdy jsem neřekl, že by mně nestačily podobné garance, jako dala Evropská rada Irům - s příslibem, kterému bych věřil, že by tento 'dovětek' byl připojen k první další smlouvě, která bude muset být ratifikována ve všech 27 zemích EU. Tou pravděpodobně bude přístupová smlouva s Chorvatskem," uvedl Klaus.

Možnost, že by se kvůli podmínce českého prezidenta znovu otevírala Lisabonská smlouva a jednotlivé země by ji musely znovu ratifikovat, kategoricky vyloučily například Francie nebo Rakousko.

Foto: Jan Langer
Duel blogerů: Zaorálek a Oberfalzer se na Aktuálně.cz přeli o Lisabon

Klausův podpis už je jediný, který zbývá do úplné ratifikace Lisabonu všemi sedmadvaceti státy.

Situaci ale ještě může zkomplikovat Slovensko. Jeho premiér Robert Fico prohlásil, že pokud stejnou výjimku nedostane vedle Prahy také Bratislava, zablokují Slováci českou žádost.

Füle dnes řekl, že v této věci žádná jednání mezi českou a slovenskou vládou nyní neprobíhají.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy