Hodnocení chvalitebně, oznámkoval svůj první rok Obama

Lucie Kalivodová
14. 12. 2009 22:53
Solidní dvojka. Prý proto, že ještě nebyla podepsána zdravotnická reforma
Obamovi
Obamovi | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama oznámkoval v televizním pořadu Oprah Winfreyové své jedenáctiměsíční působení ve funkci známkou B plus, což odpovídá české dvojce.

"Solidní dvojkou," odpověděl ve speciálním hodinovém pořadu slavné americké moderátorky na otázku, jak by se oznámkoval.

Obama je sice podle svých slov se svou prací spokojen hlavně v oblasti stabilizace domácí i zahraniční ekonomiky nebo vylepšení obrazu Spojených států ve světě. Ale vzhledem k tomu, že ještě nebyla podepsána zdravotnická reforma, udělil si prezident dvojku.

"B plus si dávám z toho důvodu, že některé věci nejsou ještě dodělané. Pokud by se podařilo podepsat ještě zákon o zdravotní péči, dostali bychom se na slabou jedničku," řekl podle britského listu The Daily Telegraph Obama, který má od nástupu do funkce viditelně šedivější vlasy.

Podle Obamy to bylo "období největších výzev od dob Franklina Roosevelta". Další nespokojenost a šedé vlasy na hlavě mu přidává i problematika nezaměstnanosti v USA.

Nově zvolený prezident USA Barack Obama se svou rodinou během kampaně v Pueblu ve státě Colorado
Nově zvolený prezident USA Barack Obama se svou rodinou během kampaně v Pueblu ve státě Colorado | Foto: Reuters

Pořad televize ABC nebyl ale primárně zaměřen na politiku, spíše se nesl v předvánočním duchu.

Michelle Obamová provedla Oprah Winfreyovou vánočně vyzdobeným Bílým domem a došlo i na otázky ohledně vánočních dárků a vánoční punčochy na dárky pro prezidentského psa Bo.

Na otázku, jaké by bylo prezidentovo přání do nového roku, šéf Bílého domu odpověděl: "Chtěl bych, aby Američané cítili důvěru, že naše budoucnost bude světlá."

"21. století bude patřit Spojeným státům stejně jako století dvacáté, pokud ovšem zůstaneme věrní našemu smyslu pro jednotu a tvrdou práci," dodal letošní nositel Nobely ceny míru.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy