Barack Obama přebral v Oslu Nobelovu cenu míru

Barack Obama přebral v Oslu Nobelovu cenu míru
Podle šéfa Nobelova výboru Thornbjörna Jaglanda si Obama ocenění zasloužil za své snahy o jaderné odzbrojení či prevenci konfliktů i aktivity proti globálnímu oteplování. Uvedl, že celá Obamova agenda, kterou vytvořil, staví na dialogu a hledání společných řešení a jde o silnou iniciativu na podporu míru.
Obama řekl, že sice nepřináší definitivní řešení konce války, ale že se bude snažit o to, aby došlo ke změně způsobu myšlení.
Obama je čtvrtým americkým prezidentem, který Nobelovu cenu získal. Před ním byli oceněni i Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson a Jimmy Carter. Posledně jmenovaný ale až po svém odchodu z Bílého domu.
Obamovi s norskou královskou rodinou před slavnostním ceremoniálem.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
10. 12. 2009 12:20

Americký prezident Barack Obama přiletěl do norského Osla, aby si tam jako čtvrtý prezident Spojených států v historii převzal Nobelovu cenu míru. Kromě diplomu a medaile dostal za "výjimečné úsilí o posílení světové diplomacie a spolupráce mezi národy" i šek na 1,4 milionů dolarů. Kritici rozhodnutí Nobelova výboru poukazují na to, že je Obama prezidentem země, která vede války v Iráku a Afghánistánu. Obama se o tom zmínil i ve svém projevu při převzetí ceny. Krátce předtím prohlásil, že si je vědom toho, že nepatří do stejné ligy jako Nelson Mandela nebo Matka Tereza.

 

Právě se děje

Další zprávy