Hnutí Boko Haram dobylo v Nigérii další město

ČTK ČTK
21. 8. 2014 20:55
Dva muže zastřelili údajně jen proto, že kouřili cigarety.
Hlídka nigerijské policie (ilustrační foto).
Hlídka nigerijské policie (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Kano (Nigérie) - Islámští radikálové z hnutí Boko Haram pokračují v dobývání dalšího území na severu Nigérie, a to po vzoru extremistů z organizace Islámský stát, kteří na severu Sýrie a Iráku vyhlásili chalífát. Podle agentury AFP se ve čtvrtek zmocnili města Buni Yadi, což slavnostně zpečetili vyvěšením své vlajky na budově místní radnice.

V posledních měsících se po dlouholetých útocích ze zálohy na armádu a vyvražďování vesnic v oblasti dostali nigerijští islamisté do povědomí světové veřejnosti únosy stovek mladých žen a dívek a průběžně také mužů a chlapců, aby posílili své ozbrojené složky.

O Buni Yadi bojovala Boko Haram také několik měsíců. V únoru při nájezdu na obec povraždili její ozbrojenci čtyři desítky školáků spících na místní koleji. Od té doby i po dalších útocích začaly z města prchat stovky jeho obyvatel. Kontrolu nad oblastí potvrdili i postavením zátarasů na cestách a náhodným zabíjením lidí, kteří se vzpírali podle jejich názoru islámským zvyklostem. Dva muže zastřelili údajně jen proto, že kouřili cigarety. Smrti neunikl ani místní známý drogový dealer.

Členové hnutí Boko Haram rozpoutali v poslední době nevídanou vlnu násilí, která se ze severovýchodních států Borno, Yobe a Adamawa začala přelévat i do hlavního města Abuje. Jen za letošní rok zabila skupina při zhruba stovce teroristických útoků více než 3000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy