reklama
 
 

Hledání vajec s rakovinou sílí, kontroly začaly v Česku

5. 1. 2011 16:02
První testy ukazují, že v krmivech drůbeže byly vysoké hodnoty dioxinu

* V Německu přibývá zavřených farem * Také v českých obchodech začalo intenzivní hledání nebezpečných vajec * Za vším je vadné krmivo kontaminované dioxiny

Berlín - Německé úřady zavírají další farmy a hledají potraviny, které mohou být kontaminovány dioxinem.

A první výsledky testů potvrzují, že hodnoty jedovatého dioxinu, který se dostal do více než 2700 tun krmné směsi od společnosti Harles & Jentzsch, jsou vysoké. Deník Hannover Allgemeine Zeitung s odvoláním na Národní úřad pro bezpečnost potravin a ochranu spotřebitelů uvedl, že hodnoty byly stanoveny na 123 nanogramů dioxinů na kilogram tuku.

"To je značné vysoká hodnota, jde o značné riziko kontaminace potravin," uvedl Bernhard Aue z úřadu pro bezpečnost potravin.

Kontroly začaly už také v Česku. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (zahájila kvůli kauze preventivní prověrky v tuzemských obchodech. "Začali jsme intenzivní monitoring vajec a drůbežího masa původem z Německa," uvedla Petra Hoferková z SZPI. "Zatím ale nemáme informace, že by se kontaminované výrobky dostaly na český trh," dodala.

Látky, které krmné směsi kontaminovaly, jsou podle německých úřadů používány pro výrobu papíru. "Takové látky měly být zcela vyloučeny z používání v potravinářském průmyslu," uvedl tajemník zemědělského sdružení Helmut Born.

Kontaminovaných farem přibývá

Úřady už také zavřely další farmy, v Severním Porýní-Vestfálsku jde o 139 farem. A kontaminované potraviny a krmivo hlásí i další spolkové země.

Severní Porýní-Vestfálsko už zveřejnilo seznam šarží prvních kontaminovaných vajec, které mohou být na pultech obchodů či které mohou mít Němci doma.

V Braniborsku úřady vyšetřují jatka, podle spolkového ministerstva zemědělství se z kuřat, které měly jíst vadné krmivo, se prodalo na devadesát tun masa, 30 tun byl použito na mražené maso. "Tyto potraviny jsme už zablokovali a testujeme," uvedla mluvčí ministerstva Alrun Kaune-Nüsslein.

Prověrky v celé unii

Hned odhalení jedovatého rizika začaly úřady v celé unii zjišťovat, zda se potraviny s dioxiny nemohly dostat i mimo Německo.

Česká veterinární inspekce použila evropský systém, který upozorňuje na nebezpečné potraviny. Podle jejího zástupce Josefa Dubna zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se kontaminovaná vejce dostala do tuzemských obchodů.

Na definitivní určení, zda se vejce nebo maso zamořené dioxinem mohlo dostat i do zahraničí, je však podle mluvčího evropského komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitele Johna Dalliho ještě příliš brzy.

Přísně trestejte

Dioxinový skandál už ovlivňuje také německou politiku. Strana zelených v parlamentu chce prosadit tvrdší tresty za zjištění dioxinu v krmivech a vyzývá k lepší koordinaci federálních států.

Po tvrdších trestech volají i ministři zemědělství spolkových zemí, kteří chtějí, aby lidé zapojení do podvodů s krmivy šli do vězení.

Severní Porýní-Vestfálsko už také rozhodlo, že začne ještě víc podporovat ekologické farmy, kde k nákaze krmivy nedošlo.

autor: Tomáš Fránek | 5. 1. 2011 16:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama