Hladina moře do roku 2100 stoupne, ale nic nezatopí

Martin Novák Martin Novák
16. 5. 2013 7:00
Zpřesněný odhad předpovídá do konce století vzestup hladiny maximálně o 69 centimetrů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Lidé, kteří nyní obývají Zemi, pravděpodobně během svého života nebudou svědky žádného katastrofálního mizení pevniny pod hladinou oceánů kvůli klimatickým změnám.

Přední světoví klimatologové, sdružení ve spolku Ice2Sea, předpovídají, že do konce tohoto století se zvýší hladina moře maximálně o 69 centimetrů.

Nová studie, na které se podíleli vědci ze čtyřiadvaceti odborných institucí, na základě satelitních fotografií a měření zpřesňuje starší odhady.

Jedna z dřívějších zpráv Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) hovořila o 98 centimetrech. Před šesti lety IPCC přišel naopak s pouhými 59 centimetry.

Větší stoupání hladiny lze očekávat v tropických oblastech kolem rovníku. Je velmi nepravděpodobné, že v Evropě by se do konce století někde zvedla hladina o metr nebo dokonce více, předpovídá Ice2Sea.

Českému expertovi Janu Pretelovi, který je vedoucím oddělení změny klimatu Českého hydrometeorologického ústavu, se tento propočet zdá reálný.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Je to modelový odhad, který vychází z řady předpokladů. Ty mohou, nebo nemusí vyjít. Ale myslím si, že tato předpověď je zhruba odpovídající realitě. Není to žádný ústřel.

Když se zpracovávají výsledky satelitních měření výšek hladin oceánů, ten nárůst tam je zhruba několik centimetrů za dekádu, takže to přibližně odpovídá," řekl Jan Pretel Aktuálně.cz.

Podle amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) byl loňský rok třetí nejteplejší od začátku vědeckého měření v roce 1880. Vůbec nejteplejší byl rok 2010.

Všechny roky od začátku 21. století se řadí mezi nejteplejší za posledních více než 130 let.

Ve zprávě Ice2Sea se uvádí, že vody přibývá kvůli zvyšující se teplotě na Zemi a tání ledovců.

"Je velkým omylem se domnívat, že za zvýšenou hladinou moří a oceánů je tání ledovců. Tak to rozhodně není. Tání ledovců se na tom podílí zhruba z pětadvaceti procent. Těch dalších pětasedmdesát procent pochází z tepelné expanze objemu vody v oceánech.

Maledivané se bojí, že jejich země jednou zmizí pod vodou.
Maledivané se bojí, že jejich země jednou zmizí pod vodou. | Foto: Reuters

Mediálně se hodně prodává, že když nám tají ledovce, stoupá voda, ale tak to není. Hlavním důvodem je nárůst objemu vodních mas vzhledem k narůstající teplotě," říká Jan Pretel.

Na začátku května Světová meteorologická organizace (WMO) oznámila, že v Arktidě zaznamenala rekordní úbytek ledu.
Mezi loňským březnem a zářím tam roztálo 11,83 milionu kilometru čtverečních ledu. V Grónsku registrovali největší tání ledovců od roku 1979.

Zvyšující hladiny moře se obávají hlavně malé ostrovní státy, které by se mohly stát v důsledku změn neobyvatelnými. Například Mikronésie nebo Maledivy. V Evropě jsou zranitelné například některé pobřežní oblasti Nizozemska.

 

Právě se děje

Další zprávy