Havel a Schwarzenberg v dopise kritizují Ukrajinu

Martin Novák Martin Novák
1. 9. 2011 10:24
Proces s expremiérkou Julijí Tymošenkovou vyvolává v Evropě negativní reakce
Příznivci Tymošenkové protestují v Kyjevě proti soudnímu procesu.
Příznivci Tymošenkové protestují v Kyjevě proti soudnímu procesu. | Foto: Reuters

Praha - Skupina světových politiků a intelektuálů zveřejnila dopis, ve kterém dává najevo obavy o budoucnost Ukrajiny a kritizuje její současnou vládu.

Signatáři se domnívají, že po zvolení Viktora Janukovyče prezidentem loni v únoru je demokracie na Ukrajině ve stále větším ohrožení.

Zmiňují se zejména o procesu s bývalou premiérkou a soupeřkou Janukovyče v prezidentských volbách Julijí Tymošenkovou a také o tlaku, kterému čelí nezávislá média.

Text podepsali například Václav Havel, Karel Schwarzenberg, bývalý německý prezident Richard von Weizsacker, ruský ekonom Grigorij Javlinskij nebo tibetský duchovní vůdce dalajlama.

"Vyzýváme Evropskou unii a její členské státy, aby od Ukrajiny neustále žádaly, že bude respektována vláda práva. Přinejmenším by EU měla žádat, aby Tymošenková a další opoziční vůdci byli propuštěni na kauci a mohli se tak důrazně hájit před soudem," píše se v dokumentu, který nadace Forum 2000 poskytla agentuře ČTK.

Ukrajinský prezident čelí za proces s Tymošenkovou sílící kritice v zahraničí. Ujištění, že proces není politický, od něj dopisem žádal i český prezident Václav Klaus.

Havel a Klaus se tak v obavách o vývoj na Ukrajině víceméně shodli.

Janukovyč Klausovi odpověděl, že proces není politický a on sám nechce a nebude zasahovat do práce justice. Tymošenková tvrdí, že soudci pracují na objednávku současného prezidenta. Expremiérka je nyní ve vazbě.

Viktor Janukovyč s Angelou Merkelovou.
Viktor Janukovyč s Angelou Merkelovou. | Foto: Reuters

Ve středu Janukovyče kritizoval ve Varšavě také polský prezident Bronislav Komorowski. Podle něj kauza komplikuje cestu Ukrajiny do Evropské unie. Vstup do Unie ovšem nepatří k Janukovyčovým prioritám.

Bývalá premiérka a vůdkyně oranžové revoluce z roku 2004 Julija Tymošenková je souzena za to, že v roce 2009 vyjednala s Ruskem smlouvu o cenách za dodávky plynu, která je pro Ukrajinu nevýhodná.

Na její stranu se postavilo i Rusko. Tamní ministr energetiky Sergej Šmatko uvádí, že smlouva byla standardně vyjednána a podepsána.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv řekl ve čtvrtek agentuře Interfax-Ukrajina, že Kyjev znovu žádá od Ruska od nového roku nižší ceny za plyn, ale naděje na dohodu je malá.

Moskva chce, aby Ukrajina přistoupila k celní unii, kterou tvoří Rusko, Bělorusko a Kazachstán. To ale ukrajinská vláda odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy