reklama
 
 

Havaroval autobus plný dětí, 22 jich na místě zemřelo

14. 3. 2012 10:30
Autobus narazil do zdi tunelu na švýcarské dálnici, celkem zemřelo 28 lidí

* V celém textu jsme doplnili informace o zásahu, podrobnosti o nehodě a o chystaném odletu rodičů do Švýcarska

Bern - Při nehodě belgického autobusu ve švýcarském kantonu Valais zemřelo v úterý večer 28 lidí, z toho 22 dětí. Informovaly o tom časně ráno úřady kantonu. Dalších 24 dětí bylo zraněno.

Většině obětí bylo 12 let. 

Autobus, ve kterém cestovalo 52 lidí, se podle policie vracel s dětmi do Belgie po lyžařském kurzu ve Val d'Anniviers.

"Tragédii takových rozměrů jsme v našem kantonu ještě nikdy neměli," řekl ve středu šéf tamní policie Christian Varone. Šokovaní jsou i záchranáři - hlavně proto, že z trosek vytahovali zejména děti. 

Zranění tří školáků označily úřady za obzvláště těžká, uvedl švýcarský zpravodajský portál nzz.ch. Dvě z nich lékaři transportovali letecky do nemocnice v Lausanne, třetí pak na kliniku v Bernu.

Snímky z místa neštěstí:

"Tato tragédie změní celou Belgii," řekl podle agentury ATS belgický velvyslanec ve Švýcarsku Jan Luykx. "Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Závažnost celé nehody je velmi obtížné strávit. V současnosti se ovšem soustředím především na praktické záležitosti," dodal.

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders označil nehodu za "nepochopitelnou". Dodal, že úřady oběti stále ještě identifikují. Rodiče tak podle švýcarských médií stále nevědí, zda jejich děti přežily, nebo ne.

Podle dostupných informací autobus, který vezl dvě školní třídy, ze zatím neznámých příčin nejprve najel v tunelu dálnice A9 u města Sierre (Siders) poblíž hranic s Itálií do boční zdi a následně čelně vrazil do nouzového odstavného stanoviště. Při nehodě oba řidiči zahynuli.

Nepřežili ji ani další čtyři dospělí cestující v autobuse, jehož přední část byla při nárazu kompletně zdemolována.

Ve vozidle bylo kromě Belgičanů také osm osob nizozemské národnosti.

Oba řidiči přicestovali do Švýcarska o den dříve a nehoda se odehrála krátce poté, co vyjeli, takže policie vyloučila možnost, že byli unavení. Moderní autobus, vyrobený v roce 2002 a vybavený navíc špičkovým zařízením pro kontrolu rychlosti, patřil renomované společnosti Toptours.

Článek pokračuje pod grafikou.

Policie, která havárii označila za "nebývalou", zahájila vyšetřování. Podle belgického serveru dhnet.be byla v tunelu omezena rychlost na 100 kilometrů v hodině.

Záchranáři, kteří byli přivoláni asi v 21:15 SEČ, pracovali na místě celou noc. Na vyprošťovacích pracích se podílelo asi 200 lidí, z toho bylo 15 lékařů, 100 zdravotníků, 30 policistů, 60 hasičů a tři psychologové.

U nehody zasahovalo 12 sanitek a osm helikoptér, které převážely zraněné do nemocnic v Lausanne, Bernu a dalších městech v okolí.

Děti navštěvovaly šestou třídu základní školy a pocházely z belgických vesnic Lommel a Heverlee ve vlámských regionech Brabant a Limbourg. Úřady otevřely telefonní linku pomoci pro rodiny dětí.

Rodiče dětí by ještě dnes měli přicestovat do Švýcarska. Belgické ministerstvo zahraničí pro jejich přepravu vyčlenilo dva vojenské letouny. Na palubě strojů budou o rodiče pečovat psychologové.

Jedná se o vůbec nejtragičtější silniční nehodu v dějinách Švýcarska. Prokurátor Olivier Elsig přislíbil, že "učiní vše pro objasnění toho, co se stalo", a to "s maximální transparentností".

autoři: Zahraničí, ČTK | 14. 3. 2012 10:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama