Havaroval autobus plný dětí, 22 jich na místě zemřelo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 3. 2012 10:30
Autobus narazil do zdi tunelu na švýcarské dálnici, celkem zemřelo 28 lidí
Trosky havarovaného autobusu. Smrt v něm našlo 22 dvanáctiletých dětí.
Trosky havarovaného autobusu. Smrt v něm našlo 22 dvanáctiletých dětí. | Foto: Reuters

* V celém textu jsme doplnili informace o zásahu, podrobnosti o nehodě a o chystaném odletu rodičů do Švýcarska

Bern - Při nehodě belgického autobusu ve švýcarském kantonu Valais zemřelo v úterý večer 28 lidí, z toho 22 dětí. Informovaly o tom časně ráno úřady kantonu. Dalších 24 dětí bylo zraněno.

Většině obětí bylo 12 let. 

Autobus, ve kterém cestovalo 52 lidí, se podle policie vracel s dětmi do Belgie po lyžařském kurzu ve Val d'Anniviers.

"Tragédii takových rozměrů jsme v našem kantonu ještě nikdy neměli," řekl ve středu šéf tamní policie Christian Varone. Šokovaní jsou i záchranáři - hlavně proto, že z trosek vytahovali zejména děti. 

Zranění tří školáků označily úřady za obzvláště těžká, uvedl švýcarský zpravodajský portál nzz.ch. Dvě z nich lékaři transportovali letecky do nemocnice v Lausanne, třetí pak na kliniku v Bernu.

Snímky z místa neštěstí:

"Tato tragédie změní celou Belgii," řekl podle agentury ATS belgický velvyslanec ve Švýcarsku Jan Luykx. "Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Závažnost celé nehody je velmi obtížné strávit. V současnosti se ovšem soustředím především na praktické záležitosti," dodal.

Snímek z místa nehody.
Snímek z místa nehody. | Foto: Reuters

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders označil nehodu za "nepochopitelnou". Dodal, že úřady oběti stále ještě identifikují. Rodiče tak podle švýcarských médií stále nevědí, zda jejich děti přežily, nebo ne.

Podle dostupných informací autobus, který vezl dvě školní třídy, ze zatím neznámých příčin nejprve najel v tunelu dálnice A9 u města Sierre (Siders) poblíž hranic s Itálií do boční zdi a následně čelně vrazil do nouzového odstavného stanoviště. Při nehodě oba řidiči zahynuli.

Nepřežili ji ani další čtyři dospělí cestující v autobuse, jehož přední část byla při nárazu kompletně zdemolována.

Ve vozidle bylo kromě Belgičanů také osm osob nizozemské národnosti.

Oba řidiči přicestovali do Švýcarska o den dříve a nehoda se odehrála krátce poté, co vyjeli, takže policie vyloučila možnost, že byli unavení. Moderní autobus, vyrobený v roce 2002 a vybavený navíc špičkovým zařízením pro kontrolu rychlosti, patřil renomované společnosti Toptours.

Článek pokračuje pod grafikou.

Foto: Reuters

Policie, která havárii označila za "nebývalou", zahájila vyšetřování. Podle belgického serveru dhnet.be byla v tunelu omezena rychlost na 100 kilometrů v hodině.

Záchranáři, kteří byli přivoláni asi v 21:15 SEČ, pracovali na místě celou noc. Na vyprošťovacích pracích se podílelo asi 200 lidí, z toho bylo 15 lékařů, 100 zdravotníků, 30 policistů, 60 hasičů a tři psychologové.

U nehody zasahovalo 12 sanitek a osm helikoptér, které převážely zraněné do nemocnic v Lausanne, Bernu a dalších městech v okolí.

Děti navštěvovaly šestou třídu základní školy a pocházely z belgických vesnic Lommel a Heverlee ve vlámských regionech Brabant a Limbourg. Úřady otevřely telefonní linku pomoci pro rodiny dětí.

Rodiče dětí by ještě dnes měli přicestovat do Švýcarska. Belgické ministerstvo zahraničí pro jejich přepravu vyčlenilo dva vojenské letouny. Na palubě strojů budou o rodiče pečovat psychologové.

Jedná se o vůbec nejtragičtější silniční nehodu v dějinách Švýcarska. Prokurátor Olivier Elsig přislíbil, že "učiní vše pro objasnění toho, co se stalo", a to "s maximální transparentností".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Da Vinciho výstavu v Louvru navštívilo přes milion lidí

Více než milion lidí vidělo velkou výstavu, kterou u příležitosti 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho uspořádalo pařížské muzeum Louvre. Na poslední podobnou retrospektivu, kterou instituce předloni věnovala francouzskému malíři Eugénovi Delacroixovi, přišlo zhruba o polovinu lidí méně, píše agentura AFP. "Je skvělé, že 500 let po smrti malíř italské renesance nadále tak fascinuje širokou veřejnost," konstatuje ředitel muzea Louvre Jean-Luc Martinez. Podle něj k návštěvnickému rekordu přispělo i to, že Louvre několikrát prodloužil otevírací hodiny do noci. Ty poslední tři byl vstup dokonce zdarma.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy