Havaroval autobus plný dětí, 22 jich na místě zemřelo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 3. 2012 10:30
Autobus narazil do zdi tunelu na švýcarské dálnici, celkem zemřelo 28 lidí
Trosky havarovaného autobusu. Smrt v něm našlo 22 dvanáctiletých dětí.
Trosky havarovaného autobusu. Smrt v něm našlo 22 dvanáctiletých dětí. | Foto: Reuters

* V celém textu jsme doplnili informace o zásahu, podrobnosti o nehodě a o chystaném odletu rodičů do Švýcarska

Bern - Při nehodě belgického autobusu ve švýcarském kantonu Valais zemřelo v úterý večer 28 lidí, z toho 22 dětí. Informovaly o tom časně ráno úřady kantonu. Dalších 24 dětí bylo zraněno.

Většině obětí bylo 12 let. 

Autobus, ve kterém cestovalo 52 lidí, se podle policie vracel s dětmi do Belgie po lyžařském kurzu ve Val d'Anniviers.

"Tragédii takových rozměrů jsme v našem kantonu ještě nikdy neměli," řekl ve středu šéf tamní policie Christian Varone. Šokovaní jsou i záchranáři - hlavně proto, že z trosek vytahovali zejména děti. 

Zranění tří školáků označily úřady za obzvláště těžká, uvedl švýcarský zpravodajský portál nzz.ch. Dvě z nich lékaři transportovali letecky do nemocnice v Lausanne, třetí pak na kliniku v Bernu.

Snímky z místa neštěstí:

"Tato tragédie změní celou Belgii," řekl podle agentury ATS belgický velvyslanec ve Švýcarsku Jan Luykx. "Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Závažnost celé nehody je velmi obtížné strávit. V současnosti se ovšem soustředím především na praktické záležitosti," dodal.

Snímek z místa nehody.
Snímek z místa nehody. | Foto: Reuters

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders označil nehodu za "nepochopitelnou". Dodal, že úřady oběti stále ještě identifikují. Rodiče tak podle švýcarských médií stále nevědí, zda jejich děti přežily, nebo ne.

Podle dostupných informací autobus, který vezl dvě školní třídy, ze zatím neznámých příčin nejprve najel v tunelu dálnice A9 u města Sierre (Siders) poblíž hranic s Itálií do boční zdi a následně čelně vrazil do nouzového odstavného stanoviště. Při nehodě oba řidiči zahynuli.

Nepřežili ji ani další čtyři dospělí cestující v autobuse, jehož přední část byla při nárazu kompletně zdemolována.

Ve vozidle bylo kromě Belgičanů také osm osob nizozemské národnosti.

Oba řidiči přicestovali do Švýcarska o den dříve a nehoda se odehrála krátce poté, co vyjeli, takže policie vyloučila možnost, že byli unavení. Moderní autobus, vyrobený v roce 2002 a vybavený navíc špičkovým zařízením pro kontrolu rychlosti, patřil renomované společnosti Toptours.

Článek pokračuje pod grafikou.

Foto: Reuters

Policie, která havárii označila za "nebývalou", zahájila vyšetřování. Podle belgického serveru dhnet.be byla v tunelu omezena rychlost na 100 kilometrů v hodině.

Záchranáři, kteří byli přivoláni asi v 21:15 SEČ, pracovali na místě celou noc. Na vyprošťovacích pracích se podílelo asi 200 lidí, z toho bylo 15 lékařů, 100 zdravotníků, 30 policistů, 60 hasičů a tři psychologové.

U nehody zasahovalo 12 sanitek a osm helikoptér, které převážely zraněné do nemocnic v Lausanne, Bernu a dalších městech v okolí.

Děti navštěvovaly šestou třídu základní školy a pocházely z belgických vesnic Lommel a Heverlee ve vlámských regionech Brabant a Limbourg. Úřady otevřely telefonní linku pomoci pro rodiny dětí.

Rodiče dětí by ještě dnes měli přicestovat do Švýcarska. Belgické ministerstvo zahraničí pro jejich přepravu vyčlenilo dva vojenské letouny. Na palubě strojů budou o rodiče pečovat psychologové.

Jedná se o vůbec nejtragičtější silniční nehodu v dějinách Švýcarska. Prokurátor Olivier Elsig přislíbil, že "učiní vše pro objasnění toho, co se stalo", a to "s maximální transparentností".

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 57 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy